0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

Bloghology; Bir Dergi Hikayesi

Herşey 2006 yılının Kasım ayında çalıştığım şirketin beni üç haftalığına İzmir ofisimize oryantasyona göndermesiyle başladı. O üç hafta boyunca bana tahsis edilen bilgisayar ile internetin altını üstüne getirdim. Oradan oraya dolanırken bir gün bloglar dünyasını keşfettim. Günlerce bloglar üzerine yazılmış çizilmiş pekçok yazıyı okuduktan sonra, günün birinde bir blog yazarak hayatımı kazanmak konusunda kendime söz verdim. Uzun zamandır işimden kaçış planları yapıyor olduğum için, en sevdiğim işi, yani yazı yazarak geçimimi sağlamak düşüncesi çok hoşuma gitti.

Önce Google’ın Blogger blog platformu ile başladım. İlk bloguma yaşadığım şehir İstanbul’dan esinlenerek Meeting Continents adını verdim. Bu bloguma İstanbul ile ilgili en güncel bilgileri İngilizce olarak yazıyordum. Bir yandan da blog yazısı başına para veren programlara üye olup ay da 300$-400$ dolar net kazanç elde ediyordum.

Bunun blog yazarak para kazanmak için ideal yol olmadığını anlamam çok uzun sürmedi. Kimi zaman tek bir iş kapabilmek için 3-5 saat bilgisayar başında bekliyor olmak beni daha profesyonel arayışlara yöneltti.

2007 yazında Blog Mastermind isimli blog eğitim programına katıldım. Program dünyanın en başarılı blogcularından Yaro Starak tarafından veriliyordu. Dersler haftalık olarak email adresinize gönderiliyordu. Sizden verilen ödevleri yapmanız bekleniyordu. Bu ödevlerden biri de alan adı size ait bir blog sahibi olmaktı. O dönem okuduğum Viktor Frankl’ın “Man’s Search for Meaning” (Anlam Arayışındaki İnsan) kitabından esinlenerek bloguma SearchForBlogging.com (Blog Arayışı!) ismini verdim.

Blogum ile kısa zamanda büyük başarılara imza attım. Bir yandan tam zamanlı işte çalışıyordum, öte yandan geceleri blog yazıyordum. Büyük bir özveri ve inatla yazmaya devam ettim.

Pazarlama kökenli olmam blogcuların aslında çok da iyi pazarlamacılar olmadığını anlamamı sağladı. Onların seslerini duyurabilecek bir şeyler düşünmeye başladım. Çalıştığım şirkette personeli bilgilendirecek ve hoşça vakit geçirecek bir dergi çıkartmıştım. Benzer bir dergiyi blogcular için de hazırlayabileceğimi düşündüm. Ama ismi ne olmalıydı?

İsmi üzerinde günlerce düşünürken bir gün elime bir şiir antolojisi geçti. İşte o an beynimde bir şimşek çaktı. Benim yapmak istediğimin bir şiir antolojisinden farkı yoktu aslında. O zaman “Bloghology” güzel bir isim olabilir dedim. Onu kullanmaya karar verdim.

Bloghology blogcuların biyografilerinin ve birer söyleşilerinin yer aldığı, kendi bloglarına ve blog yazılarına linkler içeren bir aylık elektronik kitap olarak yayın hayatına dramatik bir şekilde sevgili babamı kaybettiğim 13 Ocak 2008 günü başladı.

O güne kadar ki hedeflerim arasında blog yazarak eskisinden daha çok para kazanmak ve aileme daha iyi geçim olanakları sağlamak da vardı. Bu uğurda kimi zaman ailem ile birlikte olmak yerine, eve kapanıp blog yazmayı bile tercih etmiştim. Bu ani kayıp kendimle kısa bir hesaplaşmaya gitmeme yol açtı. Sonuçta hedeflerime daha da kararlı bir şekilde yürüme kararı aldım.

Bloghology kısa zamanda çok popüler oldu. Bu benim de blogosfer denilen blog dünyasında daha çok tanınır olmamı sağladı. Artık pekçok yerden işbirliği teklifleri alıyordum.

Günlerden birgün Vasilis Pasparas isimli bir Yunan Internet girişimcisi ile yollarımız kesişti. Kendisi blogumu uzun süredir takip ettiğini ve birlikte iş yapmak istediğini belirtti. Her yeni fikre açık bir yapım olduğu için bu öneriyi seve seve kabul ettim.

Vasilis ile haftalar süren MSN görüşmelerimiz de böylece başlamış oldu. O mu, bu mu, şu mu derken bir gün ya biz neden Bloghology’yi blogcuların ilgisini çekebilecek bir dergi haline getirmiyoruz dedik. Vasilis dergi basım ve hazırlık işlerine bakacak, ben de yazı işlerinden sorumlu olacaktım.

Ağustos başında 10 senelik işimden tazminatımı da alarak ayrıldım. Bu sayede Bloghology için artık daha fazla vakit ayırabilecektim.

Herşey MSN de sohbet etmek kadar kolay olmadı elbette. Öncelikle bir blogcu ekibi oluşturmamız gerekiyordu. Bereket versin ki,  blog camiasında belirli bir seviyeye geldiğim için öteden beri takip ettiğim blogcuları ikna etmem çok zor olmadı. Ekibe Ukraynalı, Hintli, Endonezyalı, Amerikalı ve Türk popüler blogcuları kattık.

Kendimize ilk baskı için hedef olarak Amerika’nın Las Vegas kentinde 20-21 Eylül tarihinde gerçekleşen Blog World Expo konferansını belirledik. Çok güzel bir geri dönüş aldık, bir çok basın organında haber olduk, ve şimdi daha nefes alamadan “Bloghology Social Network” hazırladık ve onu beta olarak yayına soktuk..

The One and Only Blogging Magazine

Geçtiğimiz yaz boyunca kimi zaman hiç durmaksızın günde 10-12 saat çalışarak ve kimi zaman da uyumadan sabahlayarak hazırladığımız dergimiz, ben bu satırları yazarken Blog World Expo konferansında görücüye çıkıyor. Blog World Expo konferansı sayesinde en az 100,000 internet kullanıcısına ulaşacağımızı hesaplıyoruz. Ekip olarak büyük heyecan yaşıyoruz.

Dergimiz başlangıç ve ileri seviyede tüm blogcuların başvuru kaynağı olacak şekilde hazırlandı. Bu ayki sayıda “Microblogging”‘den “Podcasting”‘e pekçok konu hakkında yazı bulabileceksiniz. Yaro Starak, Chris Garret, Guy Kawasaki gibi dünya çapında internet girişimcilerinin ve blogcularla yaptığımı ropörtajları da okuyabilirsiniz. Dijital versiyona http://digital.bloghology.org/ adresinden ücretsiz üye olarak ulaşabilirsiniz.

Şuan için maalesef dergimiz tüm dünyada sadece İngilizce olarak yayımlanıyor. Ancak orta vadeli hedeflerimiz arasında dergiyi Türkçe’ye de çevirmek var. En başta ben bunun takipçisi olacağım.

Genç girişimcilere naçizane tavsiyem kendilerine ana hedef olarak para kazanmayı seçmemeleridir. Bencil kişisel çıkarlarınızdan uzaklaşıp daha yüksek idealler uğruna emek harcadığınızda, emin olun büyük başarılara imza atacaksınız. Para ise bu başarıdan sonra bir şekilde gelecektir. Ben kendime hedef olarak bu ülkenin gençlerinin önünü açmayı seçtim. Bu uğurda da gece gündüz çalışıyorum.


6 Yorum

 1. Mert tebrik ediyorum bu harika global girişim için. Umarım Bloghology ile hak ettiğiniz başarıya erişirsiniz.

 2. Gözlerinden bu söylediklerinin gerçekliğini onaylayan kıvılcımlar olabilirsiniz Mert’ in. Tebrik etmek az sanırım takip etmek, destek olmak ve yanında olmakta gerekiyor. Sevgiler…yolun açık olsun

 3. kendinize ve hedefinize olan inancınız,yapabileceklerinizin farkına varmanızı sağlamış…

  sabır öğesi de eklenince sonuç mükemmel …

  tebrik ederim, Bloghology”inin yanındayım…

  sevgi ve başarı dileklerimle.

 4. Sevgili Önder ve Muammer, iyi dilek ve temennileriniz için çok teşekür ederim. İnşallah başarılı oluruz da önümüzdeki 3-5 yıl içinde İnternete hep birlikte Türk damgasını vururuz. Ben bizde o potansiyeli görüyorum.

  Sevgiler,

 5. Sevgili Hülya,

  Az önce mesajlarımız çakıştı sanırım :) Size de çok teşekkür ederim.

  Sevgiler,

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun