0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

Maça Var Mısın?

Osman Faruk Küçükerdem ile yakın zamanda beta sürümü ile yayında olacak Duellog.com projesi üzerine bir söyleşi yaptık…  Hatta sizin için bir kaç da screenshot aldık… Maça var mısınız? :)

DUELLOG fikrinin çıkış noktası neresiydi?

Fikrin çıkış noktası tamamen benden kaynaklanıyor. Yatılı okulda kaldığım dönemlerden beri her türlü sporla ilgileniyorum, ama üniversiteye geldikten sonra hem yer, hem de rakip bulmak da zorlandım…Hazırlıkta bir kız arkadaşım vardı ve ben de bu sırada masa tenisi oynuyordum her fırsatta. Bir keresinde dedi ki; “Osman sen benden çok raketinle zaman geçiriyorsun”. Üniversiteye girdikten sonra da spor yapma isteğim hep devam etti bu şekilde. Ama İstanbul’a geldikten sonra daha az spor yapmaya başladım. Geçen yaz bir danışmanlık firmasının pazarlama departmanında staj yaparken bir tesadüfle masa tenisi oynayan bir arkadaş buldum. Ama bu sefer de nerede oynayacağız?
Çalıştığımız ofis de Mecidiyeköy’ün tam göbeğinde. Stadın tam karşısında. İnternette durmadan araştırıyorum nerede oynayabileceğimizi. O sırada forumlara bakmaya başladım. Forumlarda da şöyle yazıyor; “ben şurada oturuyorum, haftanın şu günleri ve saatleri uygunum, masa tenisi oynamak istiyorum. Şu gün ve saatlerde müsait olan varsa lütfen bana ulaşsın.” Ve bu şekilde mesaj gönderenlerin sayısı çok fazla. Baktım ki internette gerçekten buna çözüm getirebilecek herhangi bir oluşum yok. O sıralarda da facebook yeni yeni popüler olmaya başlamış ve sosyal ağları artık öğrenmeye başlamıştım. Spor organizasyonlarını internette bir sosyal ağ üzerinden yapabiliriz diye düşündüm. Ve bu fikir aklıma gelir gelmez okulu dondurmaya karar verdim.

Neden okulu dondurmaya ihtiyaç duydun? Veya o fikrin gelişme sürecinden bahseder misin?

2. sınıfa geçerken. Yaz dönemindeydi. O dönem danışmanlık firmasında staj yaparken hangi yöne yeteneğim olduğunu farkettim. İş dünyasında yer almak istediğime, pazarlamayla uğraşmak istediğime emin oldum. Staj yapacak olan arkadaşlara da bir danışmanlık firmasınd a staj yapmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Kesinlikle sıradan bir stajyer gibi çalışmıyorsunuz, her işle doğrudan ilgileniyorsunuz. Danışmanlığın güzel yanı farklı sektörleri tanıma şansı. Tek bir firma yerine birçok firmayla birlikte çalışıyorsunuz. Sonuç olarak staj yaptığım 3 aylık süreç çok öğretici oldu. İş ortamında başarılı olabileceğimi farkettim ve üniversitede okuduğum bölümde ilerlemek istemediğimi anladım. Matematik alanında kariyer yapmayacağımı biliyordum. Bu kararım kafamda şekillenirken duellog projesi gündeme geldi. Daha önce de buna benzer birçok fikir aklıma geliyordu. Ama hep bir mazeret üretip vazgeçiyordum. Bu kez bir hafta boyunca üzerinde düşündüm. Ve bu bir hafta boyunca herşey kusursuz gidiyordu, kafama takılan hiçbir nokta yoktu.

Peki hiç mi sorun olarak karşında duran engeller yoktu?

O bir hafta düşünmekten uyuyamadım ve o aşamada elimde hiçbir şey yok. Hiçbir sermayem yok. Kime gideceğimi de bilmiyorum. Kimse yok o sırada etrafımda. Elimde sadece bir fikir var, orjinal bir fikir, henüz kimse yapmamış ve ilk yapacak olmak beni zaten heyecanlandırıyor. Kendi yeteneklerimi konuşturabileceğim, bu sürece girince kendimi geliştireceğim de ortada. Ve bu süreçte ortada somut hiçbir şey yok. Bu kararımı açıkladığım hiç kimse de bana inanmıyor, bunun için okulumu dondurduğumu öğrenince şaşırıyorlardı.

Şu anki ekip nasıl oluştu? Nasıl bir araya geldiniz?

Ben de araştırmaya başladım. Matematik bölümünü bırakmış, okuldaki pazarlama derslerine giriyordum, bu sırada bizim okulun MARKETİMDEN sitesini kuran arkadaşlarla tanıştım. Ve özellikle de Bilgisayar mühendisliğinden mezun olan Harun’la tanıştım. Harun Şengal. O şu anda tek başına yazılımla ilgileniyor. Akın mezun olduktan sonra bir firmada işe başladı. Çalışıyor olmasına  rağmen sağlam bir özveriyle ilgileniyor. Ben tabi ilk başlarda biraz endişelendim, sonuçta Akın da Harun da çalışıyorlar ve bu işin gerçekten gelişebilmesi için herkesin emek vermesi gerekiyor. Ama şu anda görüyorum ki eğer bugüne kadar bu aşamaya gelebildiysek bundan sonra da emin adımlarla devam edebiliriz.

Burada farklı bir konu daha var, 9 ay boyunca bu projede başından beri birlikte ve bir kazanç olmadan devam edebilmek, Ortaklık adına çok önemli! Bunu nasıl başardınız?

Kesinlikle. Benim güvenimin asıl nedeni de şu, sonuçta her ikisinin de belli başlı sorumlulukları var, çalışmak durumundalar ama biliyorum ki tüm boş zamanlarını bu işe ayırıyorlar. Onların ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını bildiğim için bir yerden sonra sabır gösteriyorum. Girişimciliğin bir parçası da kesinlikle sabır.

Harun ve Akın’ın da dahil olmasıyla birlikte bugüne kadar geçen toplam süre 9 ay. Aslında benim fikri bulmamın üzerinden tam 1 sene geçti. Bu çapta ilk projemiz olmasına rağmen güzel bir noktada olduğumuzu düşünüyorum.

Başta okulu dondurma kararını verdiğin günlerdeki Duellog ile bugünkü Duellog arasında ne tür farklar var, bu bir yılda neler değişti?

Genel olarak aslında temel içerikler değişmedi. Zaten rakipli sporlara yer vermeye karar vermiştik en başında. Burada amaç siteyi kullanarak insanlara birlikte eğlenebilecekleri bir spor ortamı yaratmalarını sağlamak bu yüzden koşu, fitness gibi bireysel sporları zaten hiç düşünmedik. Burada biz eğlenceyi vurgulamaya çalışıyoruz. Rekabetten gelen bir eğlenceden bahsediyoruz. Biz en başta sitede ilanları -maç ilanlarını- ortada yayınlıyorduk, sonradan bundan vazgeçtik, çünkü insanlar ortaya maç ilanı verdiklerinde eğer kimse yoksa verdikleri teklifin de bir anlamı olmazdı. Dolayısıyla bu noktada sosyal ağa yoğunlaşmaya karar verdik, herkes öncelikle kendi arkadaş çevresine ulaşırsa daha etkili olabilir. Yine insanlar ortaya teklif verirler ama kendi arkadaş çevrelerine ulaşabilirler.

İnsanlar siteye maç teklifi ya da ilan verirken kendi arkadaş çevrelerine de ulaşabilecekler. Bunun bir amacı da aslında siteyi ziyaret eden insanların üye olmalarını kolaylaştırmak, sonuçta arkadaşlarının bu siteye üye olduğunu gören yeni ziyaretçiler daha kolay üye olacaktır. Bu örnek olarak daha genel bir paylaşım ortamı olan myspace’den facebook’a geçiş yapmak gibi.

Peki bu süreçte siteyi nasıl finanse ettiniz?

Hosting ve domain için önemli bir harcamamız olmadı. En büyük sermayemiz zamandı. Siteye verdiğimiz zaman ve bilgi. Yazılım tarafını zamanla desteklememiz gerekiyor. Şu anda sadece Akın ilgileniyor.

Rakipleriniz ne durumda, rakip olarak gördüğünüz örnekler var mı?

Spor ve internet henüz bir arada kullanılmıyor. Şu anda insanlar yeni yeni kullanmaya başladı ve bazı örnekler gördüm. Gerçek hayatta spor yapan bir kitle var. Bu insanlar internetle daha yeni yeni haşır neşir olmaya başladılar ve bu kullanıcılar bilgi teknolojileriyle yakından ilgilenen ya da zamanının çoğunu internette geçiren bir kitle değil. Sporu internete taşıdığında bu kullanıcı ne yapıldığını anlamıyor.

Mesela rakip diyemesem de farklı bir site şöyle bir uygulama yapmış. Odak noktası halı saha, halı sahaya online rezervasyon yapmak. Giriş yaptıktan sonra ödeme yapıp kredi alıyorsun ama siteye giren kişi kime para ödediğini bilmiyor, daha önce de böyle birşeyle karşılaşmamış. Burada yapılan şey yemeksepeti mantığıyla doğrudan para kazanmak için halı sahaları bağlamak..

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Bizi farklı kılan iki en önemli noktamız var:

1-Basitlik.

Spor yapacak olan kişinin en temel ihtiyacını kolayca karşılamak. 1 maç yapacaksan bile bunu siteyi kullanarak en pratik şekilde organize etmek. Ayda 1 de yapsan, haftada 1 de yapsan siteye girip maçını organize edebilirsin. Basit düşündük.

2-İnsana odaklandık.

Biz kullanıcıları gerçek hayatta biraraya getirmeyi hedefliyoruz. Spor buluşması. Eğlenmek için spor amacıyla insanların buluşması. Bunun üzerine insanların sorunlarına odaklandık. İnsanların sorunu ne örneğin? Büyük şehirlerde gittikçe zaman azalıyor ve insanların kendilerine ayırdığı zaman düşüyor. Spor yapmak gerçekten organizasyon gerektiren birşey. Üniversitede olduğunu bile düşünsen spor organizasyonu yapmak istediğinde insanları 4 gün önceden aramaya başlıyorsun. İnternetin bize sunduğu kolaylıklar var ama spor organizasyonu anlamında bundan nasibini almamış. Adam mesela bir maille insanları organize edip takımını kurabiliyor, kimsenin de peşinden koşmasına gerek kalmıyor. İnternette kimle oynayacağın belli karşı takımda kimlerin olacağı belli. Tamamen basitleştirip internetin nimetlerini olabildiğince oraya sokmaya çalıştık ve insanların sorunlarını çözmeyi ve insanların ihtiyaçlarını karşılamayı hedefledik.

Neredeyse 1 yıl oldu ve maddi bir kazanç anladığım kadarıyla yok, gelir modeli ne şekilde veya Duellog.com neyi hedefliyor?

Parayı ilk başta düşünmüyordum. İlk düşündüğüm, bu projeyi başarıya ulaştırmak. Girdiğim sektörde ilerlemek ve deneyim kazanmak, şu anda 9 ayı geride bıraktım, şu aşamaya geldim ve hala pek de düşündüğümü söyleyemem… Artık gerçekten düşünmek zorundayız, çünkü bir şekilde bu işi de yürütebilmek için kaynak lazım. Ama burada asıl önemli olan yaptığın işin gerçekten yenilikçi olabilmesi, kimsenin gerçekten daha önce yapmadığı bir iş olması.

Bizi en baştan itibaren asıl büyüleyen de bu olmuştu ama bu bir yandan da riskli birşey, dünyada tek tük örnekleri olsa da Türkiye’de henüz spor ve sosyal ağı bir araya getiren bir site oluşumu yok.

Örneklerin olması bir yerde güzel aslında. Biz o anlamda gerçekten zorlandık çünkü örnek alabileceğimiz bir proje yok ortada. Böyle olunca da siteyi geliştirirken karşılaşacağın tüm süreçleri de kendin kurgulamak durumunda kalıyorsun.

Herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüp kurgulamaya çalışıyoruz ama tam olarak planlayamadığımız tek şey şu anda gelir modeli. Bu konuda zaten siteyi kurar kurmaz para kazanmaya başlamamız söz konusu değil. Siteyle birlikte insanlar üye olmaya başladıkça ve  topluluk oluştukça biz gerçek anlamda kazanmaya başlayabiliriz.

Gelir modeli olarak bilinen reklam ya da sponsorluk gibi seçenekler dışında hedeflediğin farklı bir alternatifin var  mı?

Reklam, sponsorluk dışında benim vizyon olarak kendi kendime belirlediğim şey; Spor 2.0

Şu ana kadar gördüğümüz spor karşılaşmalarının mantığı nedir? Tek bir kaynaktan üretilir ve herkes o kaynağı tüketir. Profesyoneller ligde maç yaparlar herkes de bu vesileyle spor sayesinde eğlenir. Ama benim asıl hedeflediğim şey, bu tabi ki uzun vadede olabilecek bir şey, birçok kişiye şu aşamada saçma gelse de asıl amaç insanların ürettiği sporun yine insanlar tarafından tüketilmesi.

Yani siteye üye olan insanlar takımlarını kurup maç yapacaklar ve bunun üzerine tartışabilecekler. Bugün bir Türkiye-Çek Cumuriyeti maçı olduğunda nasıl haftalarca konuşuluyorsa insanlar da kendi aralarında yaptıkları maçı forumlar üzerinden çeşitli yollarla sitede tartışabilecek, maç pozisyonlarını siteye yükledikleri videolarda izleyebilecek ve üzerinde tartışabilecekler.

Böyle bir altyapı kurduktan sonra insanlar bunu kendi aralarında paylaşabilecekler. Belki milyonlar izlemeyecek ama insanlar spor yaptıklarında bu orada kalmayacak. İnsanlar maç keyfini, spor keyfini site üzerinden paylaşabilecekler.

İlk aşamada bunu gerçekleştirdikten sonra siteye giren ve bu paylaşımlarda bulunan insanlar bunu yakın çevrelerine duyuracaklar bu şekilde geniş çapta bir tanıtım olmaya başladıkça da aynen profesyonel ligde olduğu gibi sponsorluklar ile siteyi güçlendireceğiz…

Zaman içerisinde siteyi nasıl zenginleştirmeyi planlıyorsunuz?

Yapılacak şeyler aslında belli sayılır. TV ekleyerek, Duellog TV yayını ekleyeceğiz. Burada asıl amacımız site üzerinden kullanıcıların spor organizasyonları yapmaları. Bu yüzden kullanıcılar yakın çevrelerindeki favori spor tesislerini görebilecekler. Şu aşamada kullanıcılar tesisleri ve yerlerini site üzerinden görebilecekler, bunun için googlemap uygulamasını da ekliyoruz.

Sonraki aşamada tesislere anlaşmaya sağlayarak kullanıcıların online rezervasyon yapmalarını sağlayacağız. Özellikle insanlar siteyi benimsedikten sonra bunu uygulayacağız.

Peki siteye verilen maç ilanları yanında turnuva da yapabilecek miyiz?

Burada kullanıcıların siteyi kullanırken yararlanabileceği tüm gerekli araçları onlara bırakacağız, buna turnuva sistemi de dahil. Eğlence pazarlamasını kullanacağız. Nike ya da spor içecekleri halısaha turnuvaları düzenliyorlar. Biz o markaların bu sitede belli bir topluluk oluştuktan sonra bu tür turnuva organizasyonlarını duellog.com üzerinden yapmalarını sağlayacağız. Tüm bu markalar için sitede tab açarak siteyi ziyaret eden herkesin bu sayfa içerisinden turnuvalara kayıt olmalarını sağlayacağız. Bu şekilde spor markalarını da dahil etmek istiyoruz.  Bu da bir tür gelir modeline dönüşebilir.

Son olarak, bugüne kadar geçirdiğin sürece baktığında yeni girişimlerde bulunmak isteyen girişimci adaylarına ne gibi önerilerin olabilir?

Onlara en önemli tavsiyem şu olabilir, öncelikle girişim fikriyle yola çıkmadan önce gerçekten inandıkları fikir üzerinden ilerlemeleri. Aklınıza gelen fikre gerçekten inanmanız gerekir, başlangıç yapabilmek için en önemli etken bence bu. Çünkü sonrasında karşınıza çıkan her türlü engelde size dayanma gücünü veren asıl etken fikrinize duyduğunuz inanç ve saygı.


4 Yorum

 1. İbrahim Kutay Öztürk

  Gerçekten çok güzel bir fikir. Umarım emeğinizin hakkını alabilirsiniz. Başarılar Osman :)

 2. Bedri

  sosyal ağın böyle bir siteye ihtiyacı vardı gerçekten güzel bir çalışma, insanlar tarafından benimseneceğini tahmin ediyorum. duellog.com’a basarılar dilerim

 3. osman faruk

  Çok teşekkür ederim, inşallah yüzünüzü kara çıkarmayacağız 😉

 4. yasemin

  osman sana zamanından beri söylüyorum : güzel bir fikir niyetin çok güzel hem de emeğinin karşılığını en iyi şekilde alacaksın …iyi çalışmalr..başarılar..

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun