0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

Girişimcinin Derdi: Yatırım Almak

Girişimci olarak yatırımcıyla görüşmeden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Girişimci, ekip olarak varolmalıdır. Ekibi oluşturan üye sayısının üç ve üzerinde olması en doğrusudur. Ekip üyelerinden birisi bile ayrılmaya karar verse, en az iki kişi projeyi devam ettirebilmelidir.

Ekibi oluşturan temel unsurlar:

– İş Geliştirme: firmanın yüzü olan, firmayı ve insanları yönetecek olan, fikir geliştiren kişi.

– Yazılım: CTO (Chief Technical Officer). Yazılımcılar mümkünse firma içinden olmalıdır. Yazılım dışarıya yaptırılıyorsa da bu kişinin firmaya çok iyi bağlanması gereklidir.

– Tasarım: Kurumsal kimlik yaratılması. Hem yatırımcının gözünde hem de işin büyümesi, ilerlemesi anlamında tasarım önemli.

Özellikle Avrupalı yatırımcının en çok dikkat ettiği bu üç konuyla ilgili yetkin kişilerin ekipte yer alması gerekli.

Girişim, temel olarak üç fazdan oluşuyor.

1. faz: seed – tohum safhası.

2. faz: series-a – gelişim safhası.

3. faz: expansion – yurtdışına açılma aşaması.

İş planı hazırlarken dünyadaki iş planı örnekleri araştırılmalı. Yatırımcıyla görüştüğümüzde sorulabilecek sorulara karşı internette, web sektöründe olan biten girişimlerden haberdar olmalıyız. Bunun için Türkiye’deki WebGirişim, Webrazzi gibi siteler ve yurtdışındaki Techcrunch, Mashable, Venturebeat gibi siteler takip edilebilir.

Yatırımcıdan para talep ederken finansçıların uyguladığı bir mantığı dikkate almakta faydalı olabilir. üçle çarp, üçe böl mantığı. Öngörebildiğin masrafları üçle çarp, öngörebildiğin geliri üçe böl. Yatırımcıdan daima gerekenden fazlasını istemek gereklidir. Çünkü girişiminizi geliştirirken karşınıza önceden tahmin edemediğiniz birçok masraf kalemi çıkabilmektedir. Yatırımcıya sunduğunuz masraf dökümü altı aylık ya da bir yıllık bir süreyi kapsamalıdır. Masraf kalemi olarak maaşlar, ofis ihtiyaçları, şirket kurulum masrafları, hukuki giderler gibi birçok kalem olabilir.

Yatırımcıyla görüşülmeden önce nerelere para harcanıldığı ve nerelerden para kazanıldığı belirlenmelidir.

Bir yıllık masraf planı hazırlanırken bir yıl boyunca hiç para kazanılmayacağı varsayılarak masraf kalemleri hesaplanmalıdır, çünkü yol boyunca ekstra masraflar çıkabilir. Bir rakip girebilir, tanıtım ve PR için ek harcamalar yapılması gerekebilir.

Yatırımcının karşısına çıkarken elimizde mutlaka bir ürün olmalıdır. Bu henüz layout aşamasındaki bir photoshop dosyası da olabilir, arayüz de olabilir. Ancak somut bir ürün sunulabilmelidir. Yatırımcıyla görüşülürken yapacağız, edeceğiz denilmemelidir.

Yatırımcıya gitmeden önceki hazırlık aşaması

Ekip olarak geçmişin derlenip toparlanması. O güne kadar yapılan herşey. Örneğin; Angelabs’den Harun ve Metin’i ele alırsak. Harun ve Metin bireysel olarak neler yaptılar? Angelabs’e neler kattılar?

Yatırımcılar ekibi oluşturan her üyenin CV’sini ayrı ayrı görmek ister. Bireysel ve ekip olarak yapılanları öğrenmek ister.

Yatırımcıyla görüşülmeden önce hazırlanması gereken materyaller nelerdir?

İş – işin kendisi ve işi tanıtan bir sunum, Executive Summary, İş Planı.

İş planı hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler:

Neler yapmak istediğinizi, hangi zamanda neye ulaşmak istediğinizi (iş-zaman çizelgesi) gösteren bir iş planı.

5N – 1K sorularına yanıt veren bir iş planı

İş nedir?
İş neden yapılmak isteniyor?
İş neden şimdi yapılmak isteniyor?
Kimler tarafından yapılmak isteniyor?
Hedeflenen pazar neden bu işe uygun?
İş nasıl yapılacak?

İş planı nasıl hazırlanır?

Bunun için internetteki İngilizce dökümanlara bakılabilir (how to write a business plan, guidelines..)

Finans dökümünün hazırlanması da en az iş planı kadar önemlidir, çünkü yatırımcılar finans kökenli kişilerdir ve yapılan iş planının uygulanabilirliği açısından rakamsal değerlerle ifade ediliyor olması önem taşır.

Bir yıl içinde nereden ne kazanmak istediğiniz, eğer o bir yıl içinde para kazanmayı düşünüyorsanız; düşünmüyorsanız da bunun ayrıca belirtilmesi gerekir. Tüm giderlerin kalem kalem belirtilmesi gerekir. Alınacak bilgisayarlardan net-brüt maaş hesaplamalarına kadar. Bu hesaplar çok net olmayabilir, sonuç olarak henüz start verilmeyen bir işin gider kalemlerinin tam olarak tespit edilmesi mümkün olmasa da yaklaşık değerlerin belirlenmesi yatırımcının gözünde bu işin çapını belirginleştirecektir.

Yatırımcılarla temas kurarken nelere dikkat edilmelidir?

E-tohum vb. etkinliklerde bulunarak yatırımcılarla yüz yüze görüşmek ve kart değişiminde bulunmak.

Yüzlerce yatırımcı arasından sizin işinize uygun olan yatırımcıyla irtibat kurmak. Örneğin gastronomiye yatırım yapan bir yatırımcı yemek mekanlarına yer veren dobişko gibi bir siteyle ilgilenebilir.

Yatırımcılarla bağlantı kurarken kör mailler atmak yerine -Türkiye’de yatırımcılar bir yıl boyunca girişimcilerden ortalama 600 mail almaktadır ve bunların birçoğu yanıtsız kalabilmektedir- öncelikle mümkünse çeşitli etkinliklerde yüzyüze görüşüp, sonrasında telefonla kendinizi hatırlatmanız ve işle ilgili mail atmanız, yatırımcının size geri dönüşünü hızlandıracaktır.

Mailing süreci:

İlk mailde işi tanımlayarak eğer ilgilenilirse elinizdeki materyalleri (iş planı, sunum vb.) gönderebileceğinizi belirtirsiniz. Bu maile olumlu yanıt geldiğinde içinde finansal veriler olmayan iş planı ve CV’ler gönderilebilir. Finansal verilen içeren iş planı sonraki aşamada paylaşılmalıdır.

Yatırımcıyla görüşme:

Yatırımcı iş planınızı inceleyip beğendiğinde ve sizi görüşmeye çağırdığında görüşmeye ekip olarak gitmek yerine iş geliştirmeden sorumlu, firmanızın yüzü olan kişinin görüşmeye gitmesi daha doğrudur.

Özgüven. Yatırımcının karşısında özgüvenli olmak gereklidir. Yatırımcılar, fon yöneticileri ellerindeki parayı doğru işlere yatırmak durumunda olan kişilerdir, iyi ekipler bularak işi bu ekiplere teslim edip parayı değerlendirmek niyetindedirler. Türkiye’de çok az sayıda iyi ekip vardır ve Türkiye’deki internet pazarını yurtdışındaki ekipler değil Türk ekipleri ele geçirebilir.

Yatırımcılarla konuşurken “şunu yapacağız, şuradan para kazanacağız, hedefimiz şu, şu kadar zamanda bu hedefe ulaşacağız” gibi ifadelerin kullanılmasında yarar vardır.

Yatırım istenirken, daima gerekenden fazlası talep edilmelidir. Eğer az miktarda yatırım alınırsa bu miktar üzerinden yatırımcının aldığı hissenin yanında elinize kalan miktar sizi girişimciden çok eleman konumuna düşürecektir.

Yatırımcı ve girişimci anlaşmaya vardığında:

Girişimci sektördeki diğer fırsatlara daima açık olmalıdır, olabildiğince fazla sayıda yatırımcıyla bağlantıda kalmalıdır, yatırımcıyla sözleşmeyi imzalarken bile iptal olma riskini göz önünde bulundurmalıdır.

Not: Bu yazı Şekip Can Gökalp‘in CEBIT 2008’de yaptığı sunumdan derlenerek oluşturulmuştur.


3 Yorum

  1. En önemli çıkış noktası şudur. “Girişimcinin Derdi: Yatırım Almak” değildir. Bu işi yatırım almak için yapanlar, yatırım almıyor. ALMAMALI DA…

  2. alya cok guzel bir yazi olmuş, yenilerini bekliyoruz

  3. Yazının değil, ama konuşmanın sahibi olarak kayda geçmesi için ufak bir not düşmek istedim: Başlıktaki “Girişimcinin Derdi: Yatırım Almak” ifadesi bana ait değil. Yatırım almak hedef değil, araç olabilir ancak. O da herkesin işine yarayacak bir araç değildir, bunu zaten örnekleriyle görüyoruz.

    Yazıyı yayınlanmadan önce okumuştum, ama fark etmediğim ufak bir ekleme daha olmuş. Onu da şimdi gördüm. Türkçe kaynaklar arasında konuşmamda Webgirişim’den bahsetmiyorum. Yazıya eklenmiş. =)

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun