0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

Bluetooth ile seçim propagandası : eBaşkan

Yenilikçi teknoloji, seçim kirliliğine karşı!

2006 yılından beri Bluetooth ile reklam ve pazarlama çözümleri geliştiren Vodera, Yerel Seçimler için yenilikçi ve etkili olmanın yanısıra sosyal sorumluluk da taşıyan bir projeye imza attı. “eBaşkan”

eBaşkan nedir?

eBaşkan, yeni nesil bir propagandadır. Temel olarak belediye başkan adayının kendisini anlattığı 3gp formatında cep videolarını Bluetooth ile seçmenin cep telefonlarına göndermeyi amaçlamaktadır. Laptop çantası boyutunda bir ışıklı kutuyla başkan adayının gittiği heryere taşınabilen eBaşkan, aynı zamanda başkan adayının gidemediği yerlere de giderek Başkan adayının sınırlı sürede daha fazla seçmenle (dijital olarak da olsa) yüzyüze gelmesini ve onların gözlerinin içine bakarak projelerini anlatmasını sağlar.

Sosyal sorumluluk dediniz, eBaşkan’ın sosyal sorumluluk yönü nedir?

Dedik ki, belediye başkan adayları halka kendini anlatırken geleneksel yöntemlerden sıyrılsın ve farklılaşsın. Aynı zamanda da kaynakları tüketmesin, kağıt israfına neden olmasın, plastik gibi geri dönüşümsüz malzemelerle doğayı kirletmesin. Bildiğiniz gibi duvar afişleri, bez ilanlar, el ilanları, parti bayrakları, plastik balonlar gibi birçok zararlı ve masraflı yöntemle çepeçevre kuşatılıyoruz seçim döneminde. eBaşkan bu fikirden doğdu. eBaşkan, her belediye başkan adayına yönelik bir proje değil. Yenilikçi, genç ve dinamik bir başkan adayı olan veya bu imaja sahip olmaya çalışan adaylara yönelik farklı bir mecra. Zaten her aday eBaşkan’ı alsın istemiyoruz ki yenilikçi olan adayla olmayan aday ayrışabilsin.

Bazı adaylar çıkacak ve diyecekler ki “Ben sırf oy uğruna broşür, afiş, ilan bastırmayacağım. Sırf koltuk uğruna kaynakları heba etmeyeceğim.” Amacımız bunu söyleyecek adayları görebilmek. (Ve bu adaylar tarafından yönetilebilmek.)

eBaşkan nasıl hazırlanıyor?
Bu paket kapsamında belediye başkan adayının 5 adet 1 dakikalık videosunu çeker ve bu videolar Bluetooth sunucusuna yüklenir. Bluetooth ile bu videoları gönderecek olan Bluetooth sunucusu ışıklandırmalı beyaz kutulara yerleştirilir. Kutuların üzerine Başkan adayının fotoğrafıyla ve “Bluetooth’unuzu açın size söyleyeceklerim var!” sloganıyla hazırlanan dijital tasarım uygulanır.

Başkan adayının gittiği heryere kolayca taşınabilen eBaşkan’a yüklenmiş videolar, o ortamda bulunan seçmenlerin cep telefonlarına gönderilir. Başkan adayı, her seçmenin cep telefonuna girer, gözlerininin içine bakarak onlara, sadece onlara hitap eder ve en önemlisi bu videolar cep telefonundan silinmez, kalıcı olur. Ayrıca başkan adayının gidemediği, ulaşamadı noktalardaki seçmenlere bile videosu ulaşır.

Bluetooth ile pazarlama yapan bir ürünü satmak zor değil mi? Ne gibi sorularla karşılaşıyorsunuz ve bunları nasıl cevaplıyorsunuz?
Biliyorsunuz Bluetooth son  5 yılda artık cep telefonlarında, konuşma özelliğinden sonra en çok yer alan özellik. Ama 10 yıla yaklaşan bu teknoloji, reklam ve pazarlama sektörlerince doğru kullanılamamış geçmişte. Bu yanlış kullanımların yan etkilerini aşmak hiç de kolay olmadı. Bluetooth’un cep telefonuna virüs girmesine neden olduğuna olan yaygın kanaat, şarjı çok çabuk bitirdiğinin düşünülmesi, çevredeki diğer Bluetooth kullanıcıları tarafından gelen rahatsız edici içerikler gibi nedenlerle (Bunların karşılıksız sorular olduğunu ve cevaplarını daha sonraki yazılarıma bırakıyorum) Bluetooth ile reklam ve pazarlama alanı gelişmemiş bugüne kadar. Biz 2 yıldır birçok proje yaptık hem marka müdürlerinin hem ajansların hem de sokaktaki insanların fikirlerini değiştirdik.

Bizim kurgumuz insanların Bluetooth’ları açık  dolaşmaları yönünde değil. Bu belediyenin sınırları içinde yer alan ve oy kullanacak olan herkes, Bluetooth’unu açacak ve başkan adayının videosunu indirecek. Bluetooth ile gelen dosyalar cep telefonunda kalıcı oluyor, eğer özellikle girip silmezseniz. Düşünün ki, bir arkadaşınızla konuşuyorsunuz ve seçimlerden söz ediyorsunuz. Arkadaşınız da eBaşkan’ı bir yerde görmüş ve videoyu indirmiş. “Kime oy vereceğiz, kimler aday acaba” diye soruyorsunuz. Arkadaşınız size kulaktan kulağa anlatmak yerine hemen cep telefonunu çıkarıyor ve diyor ki “Bak, kendisi anlatsın sana”.

Artık nüfuslar da yüzölçümleri de çok büyüdü. Bırakın bir adayın tek tek tek seçmenlerle konuşmasını, toplulukları bile biraraya getirip konuşamıyorlar.eBaşkan ile amacımız  belediye başkan adaylarını cep telefonlarına ışınlamak..

Bir diğer yönden de Yüksek Seçim Kurulu tarafından, SMS’in ve diğer birçok izinsiz pazarlama yönteminin yasaklandığı seçim döneminde, seçmen tarafından onaylandığı takdirde indirilebilen Bluetooth ile seçim aktivitesinin seçmene “patron sensin” imajını vermesi de projeyi etkin kılıyor


2 Yorum

  1. Vodera ve Ömer Ekinci’yi tebrik ediyorum.
    Başarılarının devamını diliyorum.

  2. ismail h.h.

    arkadaşım hoş güzel bir fikir. ama bir proje hazırlanırken en önemli unsur projenin kanuni kabul edilebirliğidir.yüksek seçim kurulunun 30/12/2008 tarihinde oybirliği ile alınan kararında cep telefonu ile yapılan propagandanın yasak olduğu ve yasağı çiğneyenler hakkında cazai işlem yapılacağı açıkça belirtilmiştir.
    yine de emeğinize sağlık.

Trackbacks/Pingbacks

  1. blogVodera » blogVodera » Bluetooth ile seçim propagandası : eBaşkan - [...] : http://www.webgirisim.com/2009/01/bluetooth-ile-secim-propagandasi-ebaskan/ Web Girişim’de yayınlanan Vodera [...]

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun