0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

Erhan Erdoğan ve Evangelism

Biraz kendinden bahseder misin?

Markamın adı “Erhan Erdoğan”. Doğduğum gün beni tanımlamak için bana verilen bu isim binlerce kişinin belki de yıllarca takip edeceği bir marka haline geliyor – çok sevilen bir köşe yazarı hatta çok okunan bir dergi gibi akılda kalıyor. İşim kısaca “bilgi pazarlamak”.

Web trendleri birçoğu için Rubik Küpü kadar çözülmesi zor ve bir o kadar da çekici gelirken, ben sanki bir TV serisini izliyormuş gibi bir sonraki bölümde karşıma neler çıkacağını öngörebiliyorum.

Günümüzde Amerika’daki ve yavaş yavaş da Avrupa’daki milyar dolarlık değer üreten şirketlerin sunduğu servislerin gelişim sürecini takip etmek, yaratıcılarını ve yatırımcılarını daha yakından tanıma fırsatı bulmak gerçekten heyecan verici.

Bugün Türkiye’de gözlerimizin önünde şekillenen “yeni medya” sektörünün, fark yaratan isimlerinden biri olmak bir çoğumuzun farkında olmadığı büyük bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor.

İleride bir gün, pastanın ne kadar büyüdüğü fark edildiğinde, yepyeni yüzler bilgi kirliliği içinde debelenmeye başladığında -bizim yaşadığımız sürecin aksine- benim onlara söyleyebilecek birkaç çift sözüm olacak.

Şu an neler yapıyorsun?

Yaklaşık 1 yıldır Türkiye’nin en popüler web 2.0 blogu olan Webrazzi’de sektörü takip eden yazılar ve analizler yazıyorum. Bunu pekiştirmek için kullandığım global sosyal medya araçları sayesinde de odaklı binlerce yabancıyı yakından takip etme şansım oldu.

1 Kasım’da da Avrupa’nın lider sosyal medya platformu ve servis sağlayıcısı olan sevenload’un Türkiye operasyonunda Proje Müdürü ve Evangelist olarak çalışmaya başladım.

Peki Evangelist Nedir?

Evangelist yaygın anlamı olan din misyonerliğinin iş hayatına uyarlanmış hali. Temsil ettiği ürünün ya da teknolojinin kullanım biçimlerini kişilerle ve kurumlarla paylaşmak için özelleşmiş görev yapan sosyal medya uzmanlarının aldığı başlık da Evangelist.

Bunu günümüz şartlarında sosyal medya araçlarını kullanarak, geleneksel medyada yer alarak, ilgili makaleler yazarak, konferanslarda konuşmacı olarak, etkinliklerde yer alarak ya da örnek projeler yaratarak gerçekleştiriyorlar.

Biraz da Sevenload’dan bahseder misin?

sevenload resmi olarak 2006 yılında Almanya merkezli kurulan bir Internet şirketi. Video servis sağlayıcısı olarak başlayan startup, kendi alanlarında uzman olan şirketlerden aldığı yatırımlarla Avrupa’nın en çok yatırım alan startup’ı ünvanına sahip olmuş.

Özet olarak; sevenload kendisini bir medya işletmesi olarak görüyor ve pazardaki yerini çapraz medyasal pazarlama ve video teknolojileri sunan bir firma olarak almakta.

B2B satış da yapan sevenload’un global müşterileri arasında BMW, Nokia, Sony ve Universal Music gibi firmalar bulunuyor. Ayrıca; API’lerimizden yararlanmak isteyen startup’ların kendi geliştirme ekiplerini oluşturmalarına gerek kalmaksızın video yükleme, kayıt + video oynatıcı ve video oynatıcı dağıtım teknolojilerini kullanabilmelerini sağlıyoruz.

Modern Internet televizyonculuğuna ve kullanıcının ürettiği içeriklere video teknolojisi sunarken aynı zamanda tam bir sosyal medya platformu olmak için; video ile birlikte kullanıcı profillerini, fotoğrafları ve interaktif yayın formatlarını içinde bulundurarak faaliyet göstermeyi sürdürüyoruz.

Bu sırada sevenload teknolojisini yeniliyor ve her zaman trendin bir adım önünde yer almayı hedefliyor. Aldığımız bu yatırımlar gün geçtikçe yeni bir ürünle somut yeni değerler haline geliyorlar. Bunlar arasında yüksek çözünürlük(HD), mobil ürünler ve AR-GE’si devam eden daha birçok özgün teknoloji de yer alıyor.

Global video pazarı + Türkiye video pazarı

Online video izleme alışkanlıkları son dönemlerde çok büyük bir tırmanışta. Amerika’da 2007 Kasım ayı ile 2008 Kasım ayı arasındaki büyüme yüzde 34 ve bu büyüme ile 2008 Kasım ayında 12 milyar video izlenmiş, yine sadece Amerika’da 146 milyon farklı kişiye ulaşılmış.

Bu sayılar Avrupa ülkelerinde de yine yüksek seviyelerde. Aynı şekilde Türk kullanıcısının da online videoya olan ilgisi benzer eğilimler gösteriyor. Biz de izlemeyi seviyoruz ve alışkanlıklarımızı bu yönde değiştirmeye devam edeceğiz.

Hulu gibi yükselişte olan profesyonel içerikli video startup’larına olan ilgiden de kolayca anlaşılacağı gibi webTV’ler geleceğin Internet sektörünün en büyük oyuncuları olacaklar.

Türkiye’de Sevenload adına neler yapıyorsunuz?

2009 yılında güçlü içerik anlaşmaları yapan ve Türk Internet kullanıcısıyla daha çok iletişim halinde olan bir sevenload göreceğiz.

Değer üretmek ve büyük pastanın daha da büyümesini görmek istiyoruz. Hem kaliteli içerik sahiplerine, hem kullanıcıya hem de reklam verenlerimize kazandıracağımız çok şey var.

Gerçekleştirdiğimiz içerik anlaşmaları, hala hazırlıkları süren yayınlar ve ses getirecek yeni anlaşmalarla içerik yönünden güçlenirken; sektör ile paylaşacağımız enerjimizle de Türkiye’de ilham alınacak bir başarı öyküsü yaratmak istiyoruz.

Özgün iş modellerimiz sayesinde de sunabileceğimiz bir çok yenilik ve bol bol eğlence olacak.


2 Yorum

  1. Evangelizm’in Amerika’daki anlamı çok daha fena. Burada Erhan Erdoğan’ın verdiği tanım farklı elbette ama biri iki Evangelizm’i karıştırıp Erhan Erdoğan’ı çok çok çok kötü bir insan olarak tanıyabilir. Hazır yeni yeni kullanılmaya başlamışken baştan vazgeçip Evangelizm yerine başka bir tanım kullanılmasını öneririm.

  2. Çok güzel geri dönüşler aldığım bir yazı oldu. erhan.erdogan@sevenload.com ‘dan ilgili sorulara yanıt vermek isterim.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Editörden - Web Girişim - [...] geliştirilmesi konusunda oldukça önemli tüyolar aldık… Diğer tarafta ise Sevenload(Erhan Erdoğan)’un Türkiye operasyonları ile yaptığımız röportajlar ile lokalizasyonun nasıl…

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun