0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

İnternet girişimcisi ve iletişim

Bir iş yapmadan önce genelde özelliklerimizi sınarız ve ona göre bir iş yapmak isteriz. Bu şekilde başlanılan işlerde de başarı olsun ya da olmasın, kişinin kendi özelliklerine göre karar vermesi çalışırken mutlu olmasını sağlar. Tabi ki böylelikle seve seve çalışılır ve başarılı sonuçlara ulaşılır.

Girişimciler için de aynı şekilde birçok özellik olmazsa olmazdır. Bunların başında da iletişim kabiliyeti gelir.

İletişim kabiliyeti, iş bilirlik kadar önemlidir ki bu sayede bağlantılar çoğalır ve güçlendirilir. Sonuçta da girişimin yararına anlaşmalar yapılır. Internet girişimcileri için ise bu bağlantıları oluşturma konusunda kolaylıklar olduğu kadar zorluklar da vardır. Ulaşmak istediğimiz kişilerin birçoğu Telefon kadar e-postalarına önem verirler ve gelen e-postaların neredeyse hepsini okurlar. Aynı zamanda telefonlara ulaşmanın zor olmasının aksine e-postalar internette kısa bir arama ile ulaşılabilecek haldedir.

Yalnız tam bu  noktada iletişim adına biraz zorlayıcı bir engel karşımıza çıkar. E-postalarda Duygu Yoktur! Yani telefon ya da yüzyüze görüşmelerde aldığınız negatif ya da pozitif enerjiyi e-postalarda gözlemleyebilmek oldukça zordur.  Dolayısıyla istediğimiz kişilere ulaşmak ne kadar kolay olsa da onları bağlantı haline getirebilmek biraz daha zorlaşır. Bu da bizim her başlangıcı resmi bir ağız ile yapmamızı gerektirir.

Birçoğumuz bu süreçlerden geçtiği için, biraz daha örnekleyerek açıklamak istiyorum; Örneğin ABC kurumunun sahibi Ahmet Bey ile bir görüşme ayarlayıp, ondan fikir almak ve birlikte neler yapabileceğimizi konuşmak istiyoruz.  İlk maili atmadan önce Ahmet Bey’i internette araştırmak, resmiyet ve lakaytlık düzeyini ölçmemiz gerekir. Bu bize mailde ne kadar resmi bir ağız kullanmamız gerektiğini belirleyecektir. Devamında ise Ahmet Bey’in özellikleri ve yaptığı işler ile ilgili detaylı bilgi kazanmamız, ondan istediklerimizi daha net bir şekilde belirtebilmemizi sağlayacaktır. Yani “abi şu herifle görüşmem lazım!” yaklaşımından ne kadar kurtulup; “ABC’nin patronu Ahmet ile bir şekilde görüşmem lazım, şu konuda soracaklarım var, hem belki ortak bir şeyler de yapabiliriz!” moduna girmemiz ilişkinin seyrini oldukça olumlu yönde etkileyecektir.

Bu sefer yeni bir sorun çıkıyor karşımıza, araştırma yapıldıktan sonra Sosyal ortamlarda rastlanan Ahmet Bey’in esprili paylaşımları girişimciyi şu tür bir mail göndermeye yöneltir;
“Selam Ahmet, geçen friendfeed’de şöyle bir başlık açmıştın oldukça önemli bir konuya değinmişsin, bu konuda biz de çalışmalar yapıyoruz. Müsaitsen bir ara görüşelim?”

Ama heyhat, Ahmet ne kadar içten ve sıcak olsa da bu bir iştir ve kendisi babamızın oğlu değildir. =)

Duruma göre değişse de bir iletişime başlarken iki farklı ana yol bulunmaktadır:
1) “Ben de işine yarayacak bir şeyler var” yaklaşımı ile havuç göstermek,
2) “Cidden bomba işler yapıyorsun” yaklaşımı ile onore etmek,

Yalnız bu iki yöntemin de çok nazik işlenmesi gerekmektedir, çünkü hem “böbürlenme padişahım senden büyük Allah var!” yaklaşımı ile karşı tarafı ezmek hem de “abi çok büyük adamsın” yaklaşımı ile yalakalık yapmak olmayan ilişkinin -af buyurun- içine eder.

Eğer kendi adınıza bir yerlere gelmiş ve karşı tarafı da detaylı inceledikten sonra onların işine yarayacak argümanlarınız olduğuna kanaat getirmişseniz, bunu kelimelerin altında ifade etmek çok daha verimli sonuçlar getirecektir. Sonuçta ne kadar başarıyı geçmişinizde barındırsanız da an itibarı ile yeni bir girişim için koşturmaktasınız ve bu yeni doğan bebeğin neredeyse her türlü açılıma ihtiyacı var. O yüzden havuç gösterirken bile mütevazı olmak zorundayız ki sempati ile yaklaşımı sağlayalım ve ilişkinin daha sıcak bir şekilde ilerlemesine ortam hazırlayalım.

2. yolda(onore etme) ise kesinlikle abartıya kaçılmamalı ve genel ifadelerden ziyade kendisi hakkında araştırma yaparken gözlemlediğiniz sizin için önemli olan başarıların altını çizmek, hem karşı tarafa “gerçekten takipçinim” hem de “ne istediğimi biliyorum” izlenimi verecektir.

Ve mail hazırlarken es geçilemeyecek kadar önemli konu; Mail Başlığı! Burada farklı yollar olsa da kendi adıma başlığın her zaman resmi olması taraftarıyım, çünkü bu karşı tarafta “zaten süregelen iş ilişkilerinden” birisinden olduğunu düşündürecek ve mailin daha seri okunup cevaplanmasını sağlayacaktır.

Cevap Gelmiyor!

Altı çizilmesi gereken bir diğer konu ise ulaşmak istediğiniz bu kişiler zaten fazlasıyla yoğun kişiler, bu yüzden de mailinize hemen yanıt veremeyebilir, okuyup sonra cevap veririm diye saklayabilir ve devamında cevap vermeyi unutabilirler. Bu hiçbir zaman onların sizle ilgilenmedikleri ve umursamadıkları anlamına gelmemekle birlikte sizin “minnet” anlamında sonradan kullanabileceğiniz bir hal alır ki bu da sizin maça 1-0 önde başlamanızı sağlar. 😉

Bu yüzden her girişimci gibi sükûnet içerisinde bekleyin ve 10-15 gün içinde yeni mailler ile cevap vermesini sağlayın.  Gelecek maillerde de onu düşündüğünüzü “yoğunluğundan cevap veremediğini” bildiğinizi ve zaten sizin ondan mesai saati değil bir hafta sonu ya da akşam/öğle yemeği görüşmesi istediğinizi belirtin. Ama bu sefer de yoğun olduğundan dolayı bir ay sonraya tarih verenler çıkabilir. Hemen kabul edin ve ona internet ortamında sorabileceğiniz ve ona değer katabileceğinizi gösterdiğiniz bir şeyler gösterin ya da gönderin(tasarım, mindmap, iş modeli vs.) devamında da cep telefonunuzu ekleyip, istediği boş vakitte ulaşabileceğini söyleyin… Ya görüşme yakın bir tarihe atılacaktır ya size oldukça heyecanlı mailler atacaktır…

Bu arada o kadar mailinizden hiçbirine cevap vermiyorsa, tekrar af buyurun ama o onun eşekliğidir…


3 Yorum

  1. Şevval Yıldız

    iletişimin çok önemli oldugu çağımızda, kesinlikle online iletişim üzerine de eğitimler verilmeli, bu yazıda çok güzel özetlemişsiniz ama daha bir çok açılması gereken konu olduğunu düşünüyorum

  2. Gmzetn

    Mapo harika bir yazı .. gerçekten takipçinim :)

  3. samimiyet, doğruluk ve karşılıklı fayda kapsamındaki tutulduğu müddetçe iletişimde sorun çıkma ihtimalini en aza indirmiş olur iki taraf da.

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun