0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

Girişimci dediğin…!

Girişimci dendiğinde aklımıza kendi işinin kurmuş, yeni girişimlerde bulunmaya açık bir karakter geliyor.  Bu tanım bazen yerinde bir açıklama olsa da kelimenin anlamını karşılamadağı için doğru dememiz yersiz olur. Girişimci; her hangi bir konuda her hangi bir şeye teşebbüs eden kişidir, yani bu ister kız-erkek ilişkileri konusunda olsun, ister kendi işini kurma amaçlı olsun, ister bir kursa başlamak olsun, isterse de Brad Pitt’den imza almak olsun…

Farkettiğiniz gibi ne kadar alakasız konular olsa da yukarıdaki örneklerin her biri az ya da çok cesaret isteyen aynı zamanda da yaptığınız takdirde risk aldığınız olaylardır. Birşeylere başlamanın yanı sıra anlık olarak yapılan teşebbüsleri de kapsamaktadır.

Girişimcinin hep şirket kuran kişi olarak tanımlanmasından sıkıldım herhalde ki, başta böyle sıkıcı bir tanım yapma gereği duydum. Bu tanıma göre baktığınızda da göreceksiniz ki bütün herkesin girişimcilik damarı vardır, herkesin farklı konularda yetenekleri olduğu gibi herkesin de farklı şekillerde girişimci olma özelliği vardır.

Nasıl yani?
Bazı kişiler bilmedikleri bir sektörde bile bir fırsat gördüklerinde anında gerekli kişileri bulup, iş modelini kurup, girişimde bulunabilirken, bazıları ise bilmediği hiç bir işe bulaşmaz ama kendi uzmanlıklarında ise hiçbir fırsatı kaçırmazlar. Diğer tarafta Şirket içi girişimciler vardır ki genelde bu tür girişimciler yaratıcı ve risk alabilir olmalarının yanı sıra kendilerine verilen sorumluluğun çok daha üstünde çalışmalar yapabilirler -tabi bunun için sevilecek bir şirket ve üstler gerekir o ayrı-. Tek dersi kalıp, hocasından yalvar yakar geçer notu alan yada hiç bir fırsatı kaçırmadan vapurda, otobüste yada barda paylanıp rezil olma pahasına içindeki hisleri canlandıran kız ile tanışmaya atılan gence ne demeli? :)

Peki girişimcilerdeki ortak noktalar neler?

Risk almak: Girişimcilerin hepsinde bulunan bir özellik. Ne kadar hayatımızın her aşamasında risk alabiliyor olsak da, girişimciler için risksiz bir iş abesle iştigal görünüyor…
Örnek: Sınıfta kolay sorulara parmak kaldırmazken en zor soruları çözmek için tahtaya kalkan, şov ve rezalet arasında gidip gelen öğrenci

Sıradan olmamak: Cesur bir şekilde risk alarak yaptıkları şeyleri zevkle yapıyor ve kendilerini diğerlerinden ayırdıklarını düşünüyorlar.
Örnek: Şirket içerisinde bütün takım arkadaşları sadece ona biçilmiş rolü oynarken, şirkette gördüğü bir eksik ile ilgili hiç bir görev verilmemesine rağmen çalışma yapıp üstlerine götüren ve gerektiğinde ürettiği proje için sorumluluk alan çalışan

Sosyal olmak: Genellikle girişimcilerin çoğu sosyal ortamlarda da bu özelliklerini sürdürür ve bulundukları ortamda farkedilirler.

Yanlız olmak: Girişimciler çoğu zaman kendi başlarına farklı hissetmelerinden ötürü ve diğer taraftan yaptıkları işlere hayranlıklarından ötürü diğer insanlarla ne kadar iletişim içerisinde kalsalar da, hayalleri ve şartları kendilerine özgü olduğundan bunları paylaşmak istese de anlamsız olduğunu düşünerek bir çok şeyi kendi başına halletmeye çalışır. Bu ne kadar kimseye minnet etmemek gibi güzel bir durum ortaya çıkarsa da, yer yer “her şeyi bilen” girişimci çalışanların her yaptığına karışarak onları kötü yönde etkileyebilir.

Bu listeyi uzatabiliriz ama en çok rastladığım özellikleri burada sıralamak istedim, sonuçta;
-Ne işle uğraşıyorsun?
-Girişimciyim!
şeklinde kullanılacak bir meslek değildir girişimcilik, herkesin kendine has özellikleri vardır ve herkes bir bakıma girişimcidir, bu yüzden uzman olunan konunun üzerine girişimci olduğunuz alanı eklediğinizde en sağlıklı sonuçlar çıkacaktır…


4 Yorum

  1. Ersan Bilik

    Yaygın ve yanlış bir algı var “girişimci” ile “risk” arasında… Şu zan bence yanlış “girişimciler riski sever”. Girişimciler riskten nefret ederler ve girişimin tüm yaşam döngüsü içinde girişimcinin attığı her adım, riski minimize etmek içindir. Bu sebeptendir ki zaman içinde “kurumsal firma” dediğimiz olgu meydana gelir. :)

  2. Bu konuda geçenlerde düzenlenen 3-tohum yarı finalinde Burak Büyükdemir de çok güzel tanımlar vermişti. İmkanınız varsa kendisi ile iletişime geçip güzel ve faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

  3. WEB girşiminin en büyük sermayesi bilgi birikimi ve zaman.

  4. Işığı gördüğünde, peşine düşmeden önce eksiklerini görüp tamamlayandır gercek girişimci…

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun