0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Internet Girişimi

Online işletmeler kurulurken göz önünde bulundurulması gereken şeyler, ne kurumsal site projesinde, ne de bir online pazarlama kampanyasındakine benzer. Bu yüzden, bir internet girişiminin başlangıcında olmazsa olmaz aşamaları ister ayrı ayrı ister bütünsel olarak sunuyoruz.

 1. Amaç: Online işletme  ile tam olarak neyin amaçlandığının belirlenmesi ve internet ortamında sürdürülebilirliğin gözden geçirilmesi.

  Satış mı yapacaksınız? Sponsor mu alacaksınız? Yoksa üye olmak ücretli mi olacak?

   

 2. Pazar Analizi: Aynı ya da benzer şekilde çalışan işletmelerin yaptığı çalışmaların, internet kullanıcılarının bu konudaki yaklaşımlarının, teknik anlamda kullanılan araç, yazılım ve uygulamaların analizi.

  Müşterinizin Facebook’ta olduğuna emin misiniz? Bu tür işletmelerin reklamdan aslında gerçek anlamda gelir elde etmediğini biliyor muydunuz?

 3. Projelendirme: Projenin gelir modellerinden, sitenin teknik gereksinimlerine, ortaklık kurulacak portallardan, kullanılacak 3rd-party araçlara kadar şekillendirilmesi ve zaman planının hazırlanması

  Ilk adım olarak Gittigidiyor ve Alibaba.com’u kullanmayı hiç düşündünüz mü? Peki ya Facebook’ta yarından itibaren üye kazanmaya ne dersiniz? 4 ay beklemeye gerek yok, WordPress’de işimizi görüyor…

 4. Site Geliştirme: Hazırlanan proje dokümanındaki gereksinimleri karşılayabilecek bir yazılım & tasarım ekibi ile anlaşılması, günlük olarak takibi ve sitenin zaman planına uygun bir şekilde hazırlanmasının sağlanması.

  3 ayda bitecekti, 7 ay mı oldu? Yoksa yazılıma hiç başlanmamış mı? Düşlediğiniz siteyi beklerken, gereksinim dökümanı yok diye alakasız bir siteyle mi karşılaştınız?

 5. Test  & Bug Fix: Her sitede geliştirme sürecinde karşılaşılan hata ve eksikleri saptamak için testlerin yapılması, bugların raporlanması ve bunların maksimum düzeyde giderilmesinin sağlanması.

  Üyelik formu çalışmıyor! Alt sayfalarda hala “asdasd” yazıyor! Explorer’da site çalışmıyor!

 6. Topluluk Oluşturma: Lansman çalışmasına başlamadan önce sosyal medya araçlarını kullanarak baz topluluk oluşturulması. Bu ilk ziyaretçilere farklı fırsatlar sunulması ve ziyaretçilerin test edilen fırsat ve özelliklere reaksiyonunun ölçümlenmesi.

  Neden Twitter’da bizi takip etmiyorlar? Kimse videoları paylaşmıyor! Facebook’ta “üyelik sayfası bozuk” yazmışlar!

   

 7. Site Optimizasyonu: Gelen feedback, Analytics raporları vb. tüm dataları kullanarak call-to-action(çağrı), metin, permalink ve tüm sayfaların en başarılı şekilde sitenin amacına hizmet etmesi için optimize edilmesi..

  “Sepete ekle” butonu sayfada görünmüyor! O kadar ziyaretçi geliyor, kimse üye olmuyor!

 8. Lansman & Pazarlama Stratejisi: Başta belirlenen proje planı ve girişim süreci içerisindeki edinimlerle online pazarlama stratejisinin belirlenmesi,  KPI’ların belirlenmesi, alternatif online kampanyalar planlanması ve lansmana özel bütünsel çalışmanın projelendirilmesi.

  Sehirfırsatı üzerinden direkt satış! Blogger’larla buluşarak PR! Adwords & Affiliate ile direkt üye kazanımı!

 9. Digital Marketing & PR: Belirlenen reklam bütçesinin en verimli şekilde kullanılması için pazarlama, reklam ve pr çalışmalarının planlanması ve hayata geçirilmesi.

  Tüm mecraları kullanmak yerine Maçkolik ve Adwords’ten üye kazanımı, bloggerlara röportaj vererek PR ve Facebook Ads ile de bilinirlik!

   Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun