0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

Hayallerin Peşinden Koşmak Zordur

Günlük olağan deniz kıyısı yürüyüşlerimden birisini yaparken son bir senemi düşündüm uzun uzun; Babamı kaybedişimiz, annem ve yaşlı dayımın evime taşınmaları, iş sonrası blog yazmaya adanmış uykusuz geceler, iş yerindeki mutsuzluğum ve nihayet işten ayrılmaya karar verişim. Dönüp geriye baktığımda bir talihsiz olay dışında genel itibariyle 2006 yılında kurduğum hayallerime ulaşmış bulunuyorum.

Bu süre boyunca hiç umutsuzluğa düşmedin mi diye sorarsanız, “hiç düşmez olur muyum?” derim. Ama hayallerim o kadar güçlüydü ki, her seferinde yerden düşüp tekrar ayağa kalkmamı sağladılar. Bir şeyi gerçekten isterseniz ve uğruna mücadele ederseniz, sonunda güç de olsa gerçek oluyor.

Etrafımda beni sevdiklerinden asla şüphe etmeyeceğim insanlar vardı. Fakat anladım ki, sevilmek ile anlaşılmak aynı şeyler değilmiş. Ben hayallerimin peşinden koşmaya çalışırken, beni, “otur oturduğun yerde, gül gibi işin var” diyerek durdurmaya çalıştı en sevdiklerim. Eğer annemin hep söylediği gibi “sarı damarım”, yani inatçılığım tutmuş olmasaydı muhtemelen ben de sabah 9 – akşam 17 kısırdöngüsü içinde emekliliğinin gelmesini bekleyen “yaşayan ölüler” ordusu arasında yer almaya devam edecektim.

Babamı kaybedince anladım ki, insan ömrü aslında düşündüğümüzden de kısa. Hayat sürprizlerle dolu. 30 sene boyunca emeklilik hayali kurulamayacak kadar da kıymetli. Hayallerini gerçekleştirmek için insan henüz gençken bazı girişimlerde bulunabilir.

Bu süreçte hayalleri gerçekleştirmenin önündeki en büyük engelin yine insanın kendi zihninin yarattığı engeller olduğunu keşfettim. O küçücük kafatasımızın içinde kendimize ait bir gerçeklik yaratıyoruz, ve işin komik tarafı, bir süre sonra da bu gerçeklik hayatın kendisi oluyor bizim için.

Bu tespiti yaptıktan sonra insan, hayatı daha sıkı bir şekilde sorgulamaya başlıyor. Ben bu sorgulamayı yaptım ve kafatasımda birkaç delik açıldı. Bu şekilde sınırsız olanaklarla dolu bambaşka bir dünya ile tanıştım.

Beynimde yarattığım korkuların yersiz olduğunu ve istersem hepsinin üstesinden gelebileceğini anladığım an benim hayatımın dönüm noktasıdır.

Eğer siz de işinizde mutsuzsanız, bir şeyler yaparak içinde bulunduğunuz kısırdöngüden kurtulmak istiyor, ancak kendinizin ve sevdiklerinizin yarattığı korkular her seferinde sizi frenliyorsa bu konuda bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş demektir.

İşe, beyninizin sizi frenlerken yarattığı mükemmel bahanelerin hemen hepsinin üstesinden gelebileceğinize kendinizi inandırarak başlayın.  Bütün bu bahaneleri yaratan siz olduğunuza göre, onları ortadan kaldıracak da yine sizsiniz. Beyin kıvrımlarınızı bahaneler üretmek yerine, çözüm yolları üretmek için kullanın.

Kendinizi keşfedin, sınırlarınızı zorlayın, kendinize zaman ayırın, bolca okuyun, negatif insanları hayatınızdan çıkarın, zamanın kıymetini bilin, bol bol yürüyün. Yalnız kalın. Yalnızlık yaratıcılığı körükler.

Öncelikle ne istediğinizi keşfedin, sonra da bu hedeflere ulaşmak için atılması gereken adımları tespit edin. Sonra da kararlı bir şekilde yola koyulun.

Uzun lafın kısası içsel bir yolculuğa çıkmak ve bu yolculuğun ateşini hep sıcak tutmak lazım. Sözlerimi bana çok anlamlı gelen ve kendimi telkin etmek için sıkça kullandığım Mariah Carey’in “Hero” (Kahraman) şarkısının sözleriyle bitiriyorum. İçinizdeki kahramanı keşfetmeniz dileğiyle. Sevgiyle kalın…

There’s a hero if you look inside your heart.
You don’t have to be afraid of what you are.
KALBİNİN İÇİNE BAKARSAN ORADA BİR KAHRAMAN GÖRECEKSİN
KİM OLDUĞUNDAN KORKMANA GEREK YOK
here’s an answer
if you reach into your soul
And the sorrow that you know will melt away.
RUHUNUN DERİNLİĞİNE UZANIRSAN, BÜTÜN ÜZÜNTÜLERİNİ UNUTTURACAK  BİR CEVAP BULACAKSIN!

And then a hero comes along
with the strength to carry on
DEVAM ETMENİN GÜCÜ İLE ORTAYA BİR KAHRAMAN ÇIKACAK
And you cast your fears aside
and you know you can survive.
VE BÖYLECE KORKULARINI BIR YANA BIRAKIP YAŞAYABİLECEĞİNİ ANLAYACAKSIN
So when you feel like hope is gone
UMUTLARININ TÜKENDİĞİNİ HİSSETTİĞİNDE
Look inside you and be strong
KENDİNE İÇİNE DÖN VE GÜÇLÜ OL
And you’ll finally see the truth
that a hero lies in you.
VE BÖYLECE İÇİNDEKİ KAHRAMANI KEŞFEDECEKSİN!

It’s a long road
when you face the world alone.
HAYAT YALNIZ BAŞINA ÇIKILAN UZUN BİR YOLDUR
No one reaches out a hand for you to hold.
ŞUNU BİL Kİ, KİMSE DE SANA BU YOLCULUKTA EL UZATMAYACAK.
You can find love
if you search within yourself
AMA YİNE DE SEN SEVGİYİ İÇİNDE BULABİLİRSİN
And the emptiness you felt will disappear.
BÖYLECE HİSSETTİĞİN BOŞLUK DA KAYBOLACAK.

Lord knows
dreams are hard to follow.
TANRI BİLİYOR YA, HAYALLERİN PEŞİNDEN KOŞMAK ZORDUR
But don’t let anyone tear them away
AMA KİMSENİN ONLARI SENDEN ALMASINA ASLA İZİN VERME
Hold on there will be tomorrow.
BEKLE YARIN DA VAR
In time you’ll find the way.
ZAMANLA DOGRU YOLU BULACAKSIN!


10 Yorum

 1. Mert eline, diline sağlık. Samimi ve gerçekten güzel öneriler içeren bir yazı olmuş.

 2. “…sevilmek ile anlaşılmak aynı şeyler değilmiş. Ben hayallerimin peşinden koşmaya çalışırken, beni, “otur oturduğun yerde, gül gibi işin var” diyerek durdurmaya çalıştı en sevdiklerim. Eğer annemin hep söylediği gibi “sarı damarım”, yani inatçılığım tutmuş olmasaydı muhtemelen ben de sabah 9 – akşam 17 kısırdöngüsü içinde emekliliğinin gelmesini bekleyen “yaşayan ölüler” ordusu arasında yer almaya devam edecektim.” Bu cümlelerini çekip aldım yazının içinden. bir daha okusun herkes diye. Sevgiler

 3. Hoşunuza gittiğine sevindim. Belki daha uzun yazabilirdim başımdan geçenleri, ancak herkesin zamanını verimli kullanmasını istediğimden kısa bir özet ve öneriler şeklinde yazdım. Dünyada mutlak doğru diye birşey yok, hemen her şeyi sorgulayabilir insan. İnsanın başına gelecek en kötü şey eylemsiz kalması ve kendi kaderini tayin edemeyeceğine körü körüne inanması bence. Aslında her soruya verecek bir cevabımız ve her gecenin de bir sabahı var. Yeter ki, ümitler solmasın, ölmeden mezara koymasın insan kendini…

 4. mert abi ozellikle hayati iskalamama ve yasama adina belirtmis oldugun tavsiyeler kuaklara kupe olacak derece guzel.
  Sizin gibi cesur yurekleri artirma adina cok tesekkurler
  sevgiler

 5. Mert Hocam ellerine sağlık. Değerli tecrübelerini samimi bir şekilde bizimle paylaştığın için teşekkürler.

 6. Gerçekten insanın içine ferahlık veren ,hayallerinin kelepçelerini kırmak için verilmiş kelepçe anahtarları niteliğinde bir yazı olmus.Elinize ve dilinize saglık…

 7. FERHAT

  gerçekten harika bi hikaye senin yaşadığını şuanda bende yaşıyorum dostum ataşehirde bi danışman firmasında çalışıyorum sanki yazında kendi içimden gelen sözleri buldum demek istediklerimi ve ikimizde aynı sarı inadı taşıyoruz ben sevdiğim işin müzisyenliğin peşinden gidiyorum Kemanım-Gitarım ve Baterimle ve şuanda yeni doğmuş gibiyim bugün işimde son günüm ve ben sana sonuna kadar her kelimende katılıyorum HARİKASIN ; KEŞKE HERKEZ BUKADAR CESUR VE YERE SAĞLAM BASIYOR OLSA :(

 8. Mert,
  Okurken gözlerim doldu yemin ediyorum. Sinirimden olsa gerek.
  Teşekkür ederim güzel bir yazı.

  Belki bir gün beraber çalışırız :)

  Firmafaresi.com’dan sevgilerle

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun