0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

Yılda bir milyon kazansak yeter!

Hedef belirlemek oldukça zor olmuştur birçok girişimci için, ki bir de girişimin rakipsiz olduğuna inanılıyorsa. Hep havada kalan hedefler, motive etmekten ziyade moral bozar ve girişimcinin projeden soğumasına yol açar.

Örneğin KOBİ’lerin etkileşim içerisinde bulunacakları bir platform oluşturuyoruz. Hemen rakamlara bakarsak; toplamda 2.3 milyon civarında KOBİ’nin bulunduğunu, bunların 800.000’inin al-sat yaptığını, 300.000’inin imalat sanayiinde olduğunu öğreniyoruz. Ve hedefimizi koyuyoruz.

Genelde ilk yaklaşım tümdengelim ile şu şekilde oluyor “1 yılda en azından bu KOBİ’lerin %1’ine ulaşsak 23 bin üye eder. Bunlardan her biri ortalama ayda 30 YTL kazandırsa, yıl sonunda 8.28 milyon YTL kar elde ederiz. (Hatta girişimciye 8.28 milyon çok gelir bir anda ve biraz daha gerçekçi hale getirir hedefi(!)) ayda değilde yılda 30YTL elde etsek 690 bin YTL kar ederiz” :)

Maalesef hayal kurmayı bırakmak gerekiyor hedef koyarken. Elimizdekilerden yola çıkarak oranları yıllara yayarak çok daha sağlıklı hedeflere ulaşabiliriz…

Diyelim ki hedef kitlemizin bulunduğu sitelerde aylık  1000 Click reklam verebilme potansiyelimiz var. Gelen ziyaretçilerin %15’inin siteye üye olduğunu ve %2’sinin aktif kullanıcı olduğunu düşündüğümüzde;  aylık 20 aktif, toplamda 150 üyemiz olur.

Diğer taraftan toplamda 1000 üyeye sahip 3 farklı ticaret odası ile anlaşarak üyelerini sitemize davet edeceğiz. Bu üyelerden %60’ının sitemizden faydalanabileceğini, bu %60’ın ise %60’ının sitemize üye olduğunu ve referansla geldikleri için üye olanların %50’sinin aktif kullanıcı olduğunu düşünürsek, odalardan 180 aktif , toplamda 360 üye elde etmiş oluruz.

Yani sadece bu iki çalışma ile 420 aktif toplam 2160 üyemiz olur. Yukarıdaki gelirlere dönüyorum tekrar aktif üyelerden yılda 360YTL pasiflerden ise  30YTL kazandığımızı hedeflediğimizde;  216.000YTL ciro elde ediyoruz.

Burada tabii ki bir çok değişken var ama önemli olan daha gerçekçi, ölçümlenebilir hedefler koymaktır. Yola çıkarken ilk akla gelen “cebime ne girecek?” olduğu için gelir hemen hesap edilmeye çalışılır… fakat bu hedefin dışında düşünülmesi gereken birçok şey var;

a) Giderler: şirket ve ofis masrafları, çalışan masrafları, reklam vb. Giderler, 3. parti organizasyonlarla ortaklıklardaki harcamalar vb. Bir çok kalemi de bu hesaba katmak gerekiyor.

b) Nakit Akışı: Bildiğiniz üzere bir çok firma alacak verecek dengesini tutturamadığından, yani nakiti akışını sağlayamadığından batar, o yüzden belki yıl sonunda 216 bin gelir hedefliyorsunuz ama yarın ki 2 bin YTL’lik ödemeyi yapamayacaksanız yıl sonunu şimdiden düşünmenin pek bir anlamı yok

c) Rakiplerin durumu: Hiçbir zaman rakipsiz olduğunuzu düşünmeyin çünkü dolaylı yollardan da olsa her zaman sizin “ekmeğinizle oynayan” birileri vardır. Onların sizden götürebilecekleri ve sizin onlardan götürebileceklerinizi iyi hesaplayın.

d) Ortak çalışmalar yürüteceğiniz kurumlarla ilgili hedefler koyun ve bu programa uyun.

e) İlk yıl için kar elde etmekten ziyade elinizdeki müşterilerinizin gözündeki izlenime ve bilinirliğinize önem verin. Tabii bunu yaparken para kazanmayı da unutmayın:)

Bu konunun motivasyon açısından da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü girişimci yola çıkarken 1 milyon lafını bir kere etmiş ve doğal olarak beklentisi o yönde ama yıl sonu geldiğinde kazanılan 200-300 bin de olsa bu tatmin edici olmuyor… hatta bir çok zaman bu hayal kırıklığı doğuruyor. O yüzden yatırımcıya gidilsin ya da gidilmesin, elde sermaye olsun ya da olmasın, eğer elinizde ciddi- bir plan varsa ve yarın nerede olacağınızı biliyorsanız, istediğinizi alabilirsiniz…


4 Yorum

  1. Başarılı bir yazı tebrik ederim.

    Bir girişim çabalayıcısı olarak:) bunları okumak güzeldi. Teşekkür ederim.

  2. Bir milyon vurgusu harika. Bu yazı ile Ersan Özer röportajının birlikte okunması, neyin ne olduğu konusunda, girişimcilere son derece net bir perspektif sunacaktır.

  3. Çok orjinal olduğunu düşündüğünüz bir projeyi risk sermayecileri ile paylaşmanız için, muhtemel gelir projeksiyonu oldukça önemli. Çok basit bir dille güzel anlatılmış. Eline sağlık.

  4. O kadar çok web girişimi var ki piyasalar batan sitelerle her geçen gün dolup taşıyor. Bu konuda yazınız enfez bir örnek. Nekit dengesi olmayan bir girişim batmaya mahkumdur.

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun