0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

I Love Istanbul

I Love İstanbul Grubunun kurucuları Vural Büyükerdinç ve Seda Ergün ile grupları ile ilgili kısa bir söyleşi yaptık…

“I Love İstanbul” Grubunun çıkış noktası neydi? Hangi amaçla kurdunuz?
Biz kendi aramızda küçük ve sosyal bir gruptuk. “Bu grubu nasıl büyütebilir ve kötü emellerimize alet edebiliriz” diye düşündük ve sonra da bu grubu kurduk.
Güncel etkinlikleri ve istanbul ile alakalı herkesi ilgilendiren duyuruları paylaşabileceğimiz bir ortak alan olsun isteğiyle kuruldu grup.

Bugüne kadar ne tür etkinliklerde bulundunuz? Toplantı, yarışma vb.?
Grubun üye sayısındaki en büyük artışın sebebi geçen seneki ödüllü, en güzel İstanbul fotoları konulu resim/fotoğraf yarışmamızdı.
Bu çok ses getiren yarışmayı Hayrullah Sefa isimli üyemiz büyük bir farkla kazanmıştı.

Ayrıca üyelerimizden bazıları düzenledikleri geçen ayki “Elvis’in Doğumgünü” gibi organizasyonlarda üyelerimize ücretsiz giriş imkanı sağladılar.
Buna benzer ve daha farklı başka etkinliklerimiz de olucak, katılımcılarımızın önerilerinize de her zaman açığız…

Daha elle tutulur bir sayıya ulaştığımız zaman kültürel ve eğlenceli organizasyonlar yapmayı düşünüyoruz. Özellikle yurt dışından küba’dan, avrupa ve asya’dan birçok insan istanbul’u ziyaret etmek ve bizimle tanışmak istediklerini dile getiriyorlar.
Bu konuyla ilgili ileride turizm rehberliği konusunda profesyonel tecrübe sahibi yöneticimiz seda ergün’e de çok iş düşecek gibi…

Ticari bir amaçla kullandınız mı? Veya bu tür teklifler geldi mi?
Bu tarz teklifler zaman zaman tarafımıza geliyor. Ama dişimizin kovuğuna bile yetmediği için kabul etmiyoruz:) Tabi zamanla sonucunda herkesin kazanacağı ticari faaliyetlerde bulunabiliriz :)

Üyeleri akt if tutabilmek için neler yapıyorsunuz?
Hergün mesaj gönderip de insanlara baygınlık getiren gruplardan olmak istemediğimiz için çok fazla olmayan aralıklarla (2 haftada bir gibi) kendilerine güzel ve yararlı mesajlar gönderiyoruz. Bir nevi içkilerine az miktarda uyuşturucu katarak bağımlı hale getiriyoruzJ Fikirlerine, paylaşımlarına, katılımlarına açığız. Çok alakasız olanlar hariç gönderilen hiçbir linki yada yazılan hiçbir yazıyı (bir takım güncellemeler dışında) silmiyoruz. Gayet özgür ve rahat bir ortam sunduğumuzu düşünüyoruz.. Bu da sonuçta üyelerimiz gruba tekrar gelip paylaşımlarda bulunmalarını sağlıyor.

Turistler ile ilgili bir çalışma yapıyor musunuz? Yoksa sadece Yurtiçine mi hitap ediyor?
Tabiki yapıyoruz.. Kesinlikle grup sadece yurtiçine hitap etmiyor çünkü Istanbul herkesin ilgisini çeken kozmopolit bir şehir. Her gün onlarca turistten güzel fikirler ve teklifler alıyoruz. Zaman içinde bunların hepisini değerlendireceğiz. Gerekirse bir rehberlik sistemi kurarak yabancılara ücretsiz istanbul turu düzenlemeyi düşünüyoruz, ve buna benzer başka teknik destek ve yardımlar da olabilir.

2010’da İstanbul Avrupa Kültür Başkenti olacak, İstanbulun tanıtımında bize de çok şeyler düşecektir diye düşünüyoruz. 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri için üye sayımızın 50.000 civarı olması gerekiyor ve aslında bu çok da zor değil. Ama bunun için bizim kadar üyelerimizin de çaba sarfetmesi gerekiyor. Onlara mesaj atıp “tüm grubunuzu davet edin, yoksa çalışmaz bak” gibi saçma şeyler söylemek istemiyoruz, ama bu grubun başarısı aynı zamanda üyelerin sayısına da bağlı olduğu için insanlar bunu kendileri yapmalılar diye düşünüyoruz.

Son olarak Facebook grupları ile ilgili altını çizmek istediğini bir nokta var mı?
Öncelikle “vip üye alımları başladı” “gold üye olun” “herkesin profilini görün” “profile kimler bakmış” “kimler resmini kaydetmiş” gibi gerçekle alakası olmayan gruplara insanların nasıl kandıklarını anlamıyoruz. Ve üye sayılarını gördükçe de gıcık oluyoruz. Yani hiçbir amacı olmayan gruplara katılım bu kadar fazlayken birşeyler yapmaya, birşeyler anlatmaya çalışan “I Love Istanbul” tarzı gruplar daha iyi şeyler, daha fazla ilgi hakediyor bizce. Az ama öz katılımcı grubumuz bizce hepsinden kat kat daha değerli…

Grup sahiplerine neler yapmalarını tavsiye edersiniz?
Belki enteresan gelecek ama öncelikle grup profilinde güzel bir bayan adminin olması onları bir adım öne taşır. Şaka bir yana kendinizi grubun üyesi gibi düşündüğünüzde neler yapmanız gerektiğini zaten otomatik olarak buluyorsunuz…


18 Yorum

 1. FATMA GÖKÇE

  teşekkürler VURAL….
  teşekkürler SEDA….

  İSTANBUL’U SEVMEK BİR BAŞKA AŞK’TIR..

 2. ben daha çok resimlerin olmasını isterdim.kız kulesiyani daha fazla bilgi

 3. emine

  biraz daha çok resim olsaydı daha iyi olurdu bigün inşallah bende gezerim oraları

 4. mazlum

  daha çok açıklama ve resimler olsaydı iyi olurdu.

 5. murat çiçek

  bence istanbul çok güzel bir şehir ve daha gelişirse süper olur hıııı buradan tüm diyarbakırlara slm gnderiormm

 6. bence istanbul guzel değil çunku okadar tarihi yerlerimiz var kiymetini bilmiyolar

 7. hacer

  5senedir ankarada yaşıyrm ama siz gelin bana sorun istanbulda doğdum büyüdüm burda evlendim istanbul bambaşka şehir eşimi ikna edemiyrm yoksa hemen gderiiim

 8. mesut

  bence istanbulun dünyanın en güzel şehri. bir ömür burda yaşamak isterim

 9. istanbula hayranımm asıgımm tek kelimeylee

 10. Çok güzellllllll İSTANBUL hele Kız kulesi çok güzel bi yer içi

 11. zeynep

  çok güzel

 12. coşkun

  İstanbul dünyada yaşayacağım ve yaşamak istediğim tek kent o bir felsefe sadece gözlerini kapat ve onu dinle ben 1 yıl oldu uzağım İstanbul’dan insan kaybedince daha iyi anlıyormuş çevresindeki güzellikleri. İstanbul’da yaşadığınız için kendinizi şanslı hissediyorsanız eger bu garip gelmesin çünkü şanslısınız.

 13. Bay jj

  vazgeçilmez tek tutkum istanbul Boğazı vede gace manzarası

 14. zeynep 15 yasındaım

  İSTANBUL AŞIK OLDUĞUM ŞEHİR.İSTANBUL YAŞANILCAK ŞEHİR DEĞİL AMA GEZİP GÖRÜLÜCEK CENNET GİBİ BİR YER İSTANBUL

 15. zeynep 15 yasındaım

  İSTANBUL AŞIK OLDUĞUM ŞEHİR.İSTANBUL YAŞANILCAK ŞEHİR DEĞİL AMA GEZİP GÖRÜLÜCEK CENNET GİBİ BİR YER İSTANBUL

 16. elvedaistanbul

  SENDEN AYRILMAK NE KOLAY OLDU.AMA KAVUŞMAK SANKİ İMKANSIZ.TIKLIM TIKLIM OTOBÜSLERİN HARİÇ HERŞEYİNİ ÖZLEDİM.

 17. ı love ıstanbullllllll

 18. mustafa

  bi başka bu istanbul gezilip görmeye değer hetta güzelliğine doyulmaz ömür boyu gezsem yinede doymam

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun