0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

Popüler Kültürün Sesi: MTV Türkiye

1981’den bu yana yayında olan ve günümüzde dünyanın en yaygın müzik kanalı olan MTV, Business Week/interbrand kapsamında son 7 senedir dünyanın en kıymetli medya markası seçiliyor. Popüler kültürün ekrandaki temsilcisi olarak görülen MTV, internetin günlük yaşamın neredeyse her adımına işlediği bu dönemde popüler kültür alanındaki misyonunu online mecrada da sürdürmeye devam ediyor.

2006 yılında hem on-air, hem de online mecrada yayına başlayan MTV Türkiye, tüm dünyadaki MTV’lerde olduğu gibi genç nüfustan oluşan (12 – 34 yaş arası) bir kitleye hitap ediyor. MTV Türkiye ve mtv.com.tr birbirlerini destekleyen ve birbirlerinden beslenen platformlar. Çoğu zaman birbirlerinin içerisinde yer alabildikleri gibi birbirlerinden ayrı projeler yapabilme esnekliğine sahipler. MTV Türkiye ve mtv.com.tr olarak, on-air’de olduğu gibi online’da da gençleri düşünerek hareket ediyoruz. Yenilikleri çabuk alıp uygulamayı ve hedef kitleye doğru vermeyi amaç edindiğimiz için şüphesiz geniş düşünmeye, değişimi herkesten önce sezip pratikte hızlı davranmak durumundayız. Sonuçta, günün gidişatına ve gereklerine göre sürekli değişen, gelişen bir multi-platform ortaya çıkıyor.

Sanırsınız ki mtv.com.tr 7/24 bir toplantı odası ve bu toplantı odasına durmadan rengârenk gençler geliyor bir şeyler paylaşıyorlar, sonra çok sesli başka bir kitle geliyor ve bir şeyler bırakıyorlar. Gün sonunda bir anda yeni bir fikir ortaya çıkartmış, hatta onu uygulamaya başlamış olabiliyoruz. Rengârenk ve çok sesli genç kitleden oluşuyoruz. Üyeleri ve izleyenleri ile bu kadar birebir temas halinde olan başka bir TV kanalı ya da online mecra olduğunu sanmıyoruz. Biraz iddialı oldu sanırım ama biz kullanıcılarımızın ve izleyicilerimizin yalancısıyız. Ne de olsa mtv.com.tr olarak Türkiye’nin en sesli ve en renkli gençlik portalı olduğu iddiasıyla yola çıktık ve bunu gerçekleştirmek için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.

Bahsi geçen süreçte mtv.com.tr’yi hem üyelerimiz için, hem de birlikte kampanyalar gerçekleştirdiğimiz markalar için vazgeçilmez hale getirmeye çalışıyoruz. İzleyiciler de, kullanıcılar da, beraber çalıştığımız markalar da, ekibimiz de bizim için çok önemli. Herkesi mutlu edebilmek ve başarılı olmak özverili, disiplinli, yaratıcı insanların bir araya gelmesi ile mümkün. Gözlemleyen, fikirlerini beyan eden, izleyen, okuyan, yazan, istekte bulunan, etkinliklere katılan, siteye yeni bir uygulama eklendiği zaman hemen kullanmaya başlayan, kampanyalara hemen katılarak muhteşem geri dönüşler yapabilen 165.000 kişilik genç üyemiz bulunmakta. Bunun için de onlara yukarıdan bakan, çatık kaşlı ve taş kesilmiş bir “şey” olmak yerine onların arasında yaşamayı, onlarla birebir konuşmayı, onları dinlemeyi tercih ediyoruz. Ne zaman dikkate değer ve inandığımız bir kampanya görsek hemen mtv.com.tr’de de olmasını isteriz, bunun için girişimde bulunuruz. Ne zaman farklı bir sanatçı, kullanıcı, izleyici ile karşılaşsak beraber o kişinin uzmanlığında ona destek olmak, onunla beraber üretmek ve paylaşmak isteriz. Mtv.com.tr’yi kullanıcıları ile beraber geliştirebilmek için onlara ne istediklerini sorarız, her kitlenin özgün düşüncelerini alırız, yaratıcı fikirlerini kendi fikirlerimiz ile harmanlarız ve o işe onların hayal güçlerini de katarız. Yani hedef kitleyi önlerine servis edileni yiyen bir grup insan gibi görmektense, çorbayı onlarla birlikte pişirip, birlikte tatmayı tercih ederiz.

İnternetin bilgisayar başında insanları yabancılaştırdığı, bireyselleştiği ve yalnızlaştığını düşünenlerin aksine; web kullanıcısını sosyal, duygusal ve sağduyulu buluyoruz. Doğru bir kitlenin parçası olmaya çalışmalarını veya o doğru kitleyi kendilerinin oluşturma çabalarını da destekliyoruz. Sitemizi ziyaret edenler fikir ve söz sahibi oldukları için mtv.com.tr’yi benimsemiş ve sahiplenmiş durumdalar. Bu yüzden sitede bulunan her içerikle, her kampanyayla, her sponsorla, her kullanıcıyla, her oluşumla, her uygulamayla, her sanatçıyla, her videoyla, her haberle ilgilenirler. Mtv.com.tr’nin kaliteli ve bilinçli olarak ilerlemesini sağlayan enerjinin kaynağı aslında onların ta kendileridir ve bizim odak noktamızı oluşturan şey de yaşattığımız deneyimin bir parçası olduklarını onlara unutturmayıp, onu diledikleri gibi şekillendirmelerine izin vermektir.

Kısaca MTV.COM.TR

Bu kadar sözden sonra “Mtv.com.tr’de ne var ne yok” sorusunun cevabını merak edenler için kısaca özet geçelim: “Music play” bölümünde ses, görüntü ve erişebilirlik kalitesi yüksek video klipler, en güncel müzik-moda-magazin-sinema haberleri, sürekli güncellenen biyografi arşivi, yarışmalar, kampanyalar, on-air’deki yayınımızın program bilgileri ve yayın akışı, Avrupa-Amerika-Türkiye müzik listeleri, tematik bloglarımız, sosyal sorumluluk projeleri, etkinlik bölümü, oyunlar ve tüm lokal programlarımızın videolarının yanı sıra, yüz binlerce üyemizin oluşturduğu “community” ve onların fikirlerini özgürce tartışıp konuşabildikleri bir forum bölümü bulunuyor. İzleyiciler ve kullanıcılar programlardan yayın saatlerine, sunuculardan VJ’lere, izleyenlerden izletilenlere kadar her türlü konuda istek ve taleplerini mtv.com.tr üzerinden ileterek ekrandaki ve online’daki yayınlara şekil verebiliyorlar. Bu arada mtv.com.tr üyelerinin bu yapı içerisindeki yerlerini bir nebze olsun arttırmak amacıyla forumdaki yazıları ile çok önemli konulara dokunan üyelerimizi mtv.com.tr yazarı olarak ilan ettik. Sonuçta gündeme karar veren onlar. Bu yüzden de yazdıklarını önemsiyor ve onlara mtv.com.tr anasayfa’da ve haber sayfasında yer veriyoruz.

Mtv.com.tr olarak birçok marka ile ilklere imza attık. İşte son dönemde gerçekleştirdiğimiz projelerden bazıları:

 • Sony BMG ile; Mtv.com.tr kullanıcıların belirlediği ve oyladığı şarkılardan oluşan Michael Jackson King Of Pop albümünü piyasaya sürdük. Bu sürece katkıda bulunan üyelerimize özel hediyeler gönderdik.
 • Gloria Jeans Coffees ile: Mtv.com.tr kullanıcıları sitede gezdikçe topladıkları MTV paraları ile Gloria Jean’s kahve kuponu sahibi oldular. Amacımız online ortamda zaman harcarken birikim elde edebileceklerini göstermek bir yandan da bu birikimle sahip oldukları 5’er kahve kuponunu arkadaşlarıyla beraber harcamalarını, sosyalleşmelerini sağlamaktı. Hatta bu vesileyle bir araya gelip sohbet ettik, kahveleri birlikte yudumladık.
 • TTNET ile: Mtv.com.tr kullanıcıları 5 farklı kategoride kendilerini ifade eden videolar gönderdiler. Bu kategori birincileri önce motorsiklet kazandılar. Ardından yarışan 5 finalistten birinci gelen yarışmacı MTV stili bir arabanın sahibi oldu. Bu arada yarışmacı arkadaşlara destek vermek amacıyla, MTV Türkiye ekranlarında birinci gelen videolar yayınlandı.
 • Authorised Distributor Bilkom ile: Mtv.com.tr kullanıcıları Chart (liste) bölümümüzde gelecek ayın karışık listesini tahmin etmeye çalıştı. İlk bilen ya da en yakın tahminde bulunan kullanıcı Ipod Nano sahibi oldu.
 • Penti ile; Mtv.com.tr moda sayfası sponsoru olan Penti’nin sponsorluğunun ilk günü anket dolduran tüm kullanıcılarımıza özel hediyeler gönderildi.
 • Cornetto ile; Mtv.com.tr kullanıcıları sevgililer gününe ait ekranda yayınlanan sokak röportajlarını oyladılar. Bunun sonucunda en çok oylanan sokak röportajı videosunun sahibi ve arkadaşına bu oylamayı en çok tavsiye eden kişi Sevgililer Günü’nde güzel bir mekanda akşam yemeğinin tadını çıkardılar.
 • 8X4 Live Your Style ile; Mtv.com.tr kullanıcıları MTV Türkiye’nin ekrandaki logosunu ve mtv.com.tr pageskin’ini tasarladı. 3 aylık yarışma sonucunda her ayın birincilerinin tasarımları webde ve ekranda yayınlandı.
 • Adidas Originals ile; “adidas Originals Garage Sale” organizayonunda boyanacak olan minibüsünün tasarımı mtv.com.tr kullanıcılarının hazırladıkları tasarımların arasından seçildi. Mtv.com.tr kullanıcıları özel hediyeler ve after party’ye katılım hakkı kazandılar.
 • World Play Club ile; Mtv.com.tr kullanıcıları 10.000 YTL’ye sahip olsalar neler yapabileceklerini yazdılar. Jüri tarafından seçilen kişiler 6 ay boyunca 10.000 YTL’yi en keyifli şekilde harcadılar ve MTV Türkiye ekranlarındaki “22:00-05:00 Play the Night” programında bu eğlenceyi izleyicilerle paylaştılar.,
 • Sosyal sorumluluk kampanyalara ve her türlü sosyal hareketin içerisine çekmeyi başardık. Bunlardan en önemlilerinden birisi tüm MTV ağının destek verdiği Duyarsız Kalma! projesiydi. Radiohead ve MTV, insan ticareti hakkında toplumu bilinçlendirmek için bir araya geldi. Grubun insan ticaretine dikkat çeken videosu “All I Need’i izle, paylaş ve kampanyaya destek ol” projesi çok yankı uyandırdı. (http://mtv.com.tr/focus/RadioHead.html).

Mtv.com.tr, yukarıda bahsi geçen işler gibi geri dönüşlerin ölçümlenebildiği ve markaya yönlendirmeler yapan multi-platformlu işler yapmaya gayret ediyor. Birçok kampanya hem çok konuşuldu hem de kullanıcılar tarafından doyasıya yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

Televizyon, çoğu zaman geri dönüşümü ölçümlenemeyen, doğası itibariyle izleyiciyle bire bir iletişime girip interaktif bir yapı oluşturmaya olanak sağlamayan bir platform. Popüler kültürün sesi olarak yola çıkan MTV Türkiye markası da ekranın kısıtlarını online mecranın destekleyici gücüyle ortadan kaldırarak misyonunu en başarılı şekilde devam ettiriyor.


2 Yorum

 1. MTV youtube trendine öncü olamadığına üzülüyor mu ve buna rakip olabiliecek projeleri var mı acaba?

 2. MTV Türkiye, youtube gibi genele değil daha özele hitap eden bir video arşivi için gerekli çalışmaları yapıyor.

  http://www.mtv.com.tr/mplay projesinde binlerce video klip bulunmaktadır.

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun