0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

Takım arkadaşı bulamıyorum olanı yönetemiyorum!

Tasarımcıyı pembeleşinceye kadar kavurup sonra yazılımcıyı ekleyin. Göz kararı proje yönetimi katıp, helmelenmeye bırakın. Tencerenin kapağını açtığınızda yatırımcılar sitenize $4 milyon vermek için sıraya girmiş olacak…

13 Yıllık iş hayatımda en az 20 web projesini, çok yakından gözlemleme şansına sahip oldum. Gözlemlerime dayanarak zamanında ve olması gerektiği gibi biten bir proje görmedim. Bu tarifte bir eksiklik olmalı.

İlk yazımda iş planından başlayıp, stratejik karar noktalarının altını çizmek ve ihtiyaç duyup da bulamadığımız insan kaynağını neden bulamadığınızdan bahsetmek istedim.

Web girişimlerinin temel özelliği büyük yatırım sermayesi gerektirmeyen, emeğin sermaye edildiği girişimler olması. Bir yazılımcı, bir tasarımcı olduktan sonra güvendiğiniz iş fikrini hayata geçirmek için hiç bir engeliniz kalmıyor gibi görünse de, işin aslı bu değil.

İşin özünde doğru kurgu, senaryo, oyuncular, set ekibi ve yönetmen var… Senaryo sizin iş planınız ve yönetmen sizsiniz. Kötü bir filmle kötü bir iş arasında tek fark sizi eleştirenlerin sayısı.

İş planına başlarken;

1)   Hayalinizi proje haline getirin

2)   Projenizi bir plana dönüştürün

3)   Planın bütününü versiyonlara bölün

4)   Kullanacağınız teknolojiyi ve bu teknolojinin size olan maliyetini hesaplayın;

a)    Elinizdeki insan kaynağının en iyi bildiği teknolojiyle mi yola çıkacaksınız?

b)   Teknolojinin size sunduğu esnekliğe göre mi?

c)    Yahoo, Google, Ebay ya da Facebook’u mu örnek alacaksınız?

Projede kullanılacak teknolojileri, bu teknolojilerin size maliyetini düşündünüz mü? Portaliniz Java ile geliştirilecek diyelim, neden? Sektörde jr, sr java developerların ortalama ne kadar ücretle çalıştığını biliyor musunuz? Ya da ruby on rails ile başladınız, ruby’nin ihtiyaç duyduğu sunucunun size kaça mal olabileceğini düşündünüz mü? Yazılımcınız askere gitti, aşık oldu, sizinle çalışmaktan nefret etti, ekip arkadaşlarına uyum gösteremedi… Yenisini nereden, nasıl, hangi sürede bulacağınızı düşündünüz mü? .Net ile başladığınızda lisans maliyetlerini java’nın insan kaynağı maliyeti ile karşılaştırdınız mı? En fazla 1-2 gününüzü alır, araştırın, yapılmış araştırma ve karşılaştırmlara bakın ya da bir bilene sorun. Ama elinizde öngörebileceğiniz bir bilgi olsun.

5)   Kullanacağınız teknolojiyi, yakın çevrenizde kullanan kaç proje olduğunu değerlendirin.

6)   Proje planında çıkan görevleri alt alta yazıp bu görevleri pozisyonlaştırın. Rol seviyelerini belirleyin.

7)   Nasıl bir ekiple projenizi zamanında çıkarabileceğinizi hesaplayın.

8)   Proje sürecini nasıl takip edebileceğinizi düşünün; MS Project, Excel dosyaları, rapolar…

9)   İnsan kaynağınızla aranızda güven sorununu kaldırmak için hukuki yöntemleri araştırın.

10)Artık pozisyona uygun adayları aramaya başlayabilirsiniz.

İşte ihtiyaç duyacağınız  takım arkadaşlarının görevlerini belirlediniz. Bulduğunuz adaylara, teknik yetkinlik testi yapın. Yapamıyorsanız, tanıdığınız en iyi developerlardan birini mülakata davet edin ve teknik sorgulama yaptırın. Önceden yazdığı kodu inceletin, örnek kod yazdırın. Teknik yeterliliğinde mutabıksak, sonuçları güvenilir bir kişilik envanteri uygulayın. Ama kendinize ve ekibin diğer üyelerine de uygulayın. Başladığı işi bitiremeyen, konsantrasyonu dağınık ama kullandığı teknolojiyi çok iyi bilen birini yönetmekle, öğrenmeye açık, iş disiplini yüksek bir profili yönetmek arasındaki farkları ve riskleri hesaplayın. Gizlilik anlaşması ve proje ortasında işi bırakması halinde size vereceği maddi zararı tazmin edecek bir sözleşme imzalayın. Bu sözleşme katolik evliliği niteliği taşımamalı ve mutlaka kazan-kazan modeli üzerine kurulmalı. Örneğin; projeden her ne sebeple ayrılmak isterse istesin, yerine biri bulunduktan sonra tüm kodları teslim etmesi ve devir teslimi sağlıklı yapmasını sağlayacak maddeler kullanın. Önemli olan cezalandırmak değil, işin sürekliliğini sağlamak.

Projenin her adımını izleyebileceğiniz, bir problem olması halinde haberiniz olabilecek bir alt yapıya ihtiyacınız var. Ben bunun için Google Documents özelliklerinden yararlanıyorum. İş listesi, işin sahibi, bitirme tarihi ve üzerindeki iş yükünü takip edip, yetişemeyeceğini fark ettiğim noktalarda müdehale etme şansına sahip oluyorum. Yazılan kodun kalitesini denetlemek, teknik çalışanların sıkıştığı anda danışabileceği bir bilirkişiden haftada 1 saatini size ayırmasını isteyin. Bedeli neyse ödeyin, ilerde daha büyük bir fatura ödemekten ya da ölü doğacak bir projeden daha düşük bir maliyet olduğunu unutmayın. Danışmanınızla da bir gizlilik anlaşması yapın.

Sırada yönetmek var… Proje ve versiyon planlarınızı ekibinizle birlikte inceleyin, verdikleri sürelere 2 hafta ek süre koyarak planınızı revize edin, bilirkişinize danışın ve günlük olarak takip edin. Çok zeki insanlarla çalıştığınızı ve karar verme/iş yapış biçimlerinin kendilerine has olabileceğini unutmayın.

Abartılı ya da maliyetli mi geldi? Eğer böyle düşünüyorsanız, lütfen önce hatalı işe alımla 3 aylık maaş ve proje gecikme bedelinizi hesaplayın.


3 Yorum

  1. Merhabalar Tuğba Hanım çok hoş ve yararlı bir makale yazmışsınız. Teşekkür ederim ! Şunuda eklemek isterim Bilirkişi dediğiniz bir yatırımcı girişimci yani siz Patron olarak bilir kişi olursanız hem işten profesyonelce ayrlıp büyük projeler yaratabilirsiniz.

    Saygılarla / Geleceğin Dünyanın en iyi bilgisayar Adamı | 2017

  2. Sinan Güler

    hep yapılan hataları çok güzel anlatıp, doğruyu göstermişsiniz Tugba hanım teşekkürler

  3. Ahmet Kilic

    Bizim burada anlattiginiz gibi olur zaten. Neresimi? Japonya denen bir yer. Saygilar.

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun