0212 227 27 83 Reklam Danışma Hattı

Ücretsiz Google Reklam Verme Kılavuzu! Hemen İndir!

Güvenli Alışveriş için : SSL Sertifikası

İnternetten alışveriş zamanında hayâl iken şimdi vazgeçilmez oldu. İnternetten alışveriş hakkında bilgisi olanlar tereddütsüz alışverişlerini yapıyorlar. Peki nerden biliyorlar ki o site güvenli ? Bunu anlamak için çok basit olan bir kriter var : SSL …

SSL Nedir ?

Netscape tarafından 1994 yılında geliştirilen Secure Socket Layer (Türkçe’ye Güvenli Yuva Katmanı olarak çevrilebilir) protokolü, internet üzerinden şifrelenmiş güvenli veri iletişimi sağlar.

Online Alışverişte SSL in önemi nedir ?

Online alışveriş sitelerinden alışveriş  yapan herkesin aklında soru işaretleri vardır : Acaba bu site güvenli mi ? Kredi kartı bilgilerimi verirsem birşey olmaz mı ?..  İşte bu tip soruların çözümü olarak siteler SSL sertifikası kullanıyorlar.

Ssl sertifikası sizin kredi kartı bilgilerinizin bankaya şifreli bir şekilde gönderilmesini sağlar. Ödeme ekranına geldiğinizde kredi kartı bilgilerinizi girersiniz , Satın al butonuna bastığınızda sizin bilgilerinizi SSL alır, kimsenin anlayamayacağı bir şekilde şifreler ve de bankaya gönderir. Bu arada site artık arka planda kalmıştır. O an ödeme kısmında sadece siz ve banka vardır.

Sitede SSL olduğunu nasıl anlarım ?

Alışveriş yapmak için siteye girdiğinizde ana sayfada SSL Logosu arayın. Logonun üzerine tıkladığınızda size pop-up penceresi açar ve çıkan pencerede sitenin bilgileri ile birlikte sertifikanın geçerlilik tarihi yazar. O bilgileri kontrol ederek sertifikanın geçerliliğinden emin olabilirsiniz.

Ayrıca anlamanın bir diğer yolu ise internet browserinizin durum çubuğunda Altın Kilit Amblemi olmasına dikkat edin. Bunun ana sayfada olması gerekmiyor ödeme sayfasında varsa ssl sertifikası mevcuttur. Altın kilidin üzerine tıklayarak da sertifikanın bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Başka ne gibi özellikler aramalıyım ?

Sitede ürünü aldıktan sonra kredi kartınızın bilgileri istenen sayfada adres çubuğunda yazan http:// yerine https:// yazdığından emin olun. Bu da internet sitesinin sistemini güvenli olduğuna bir işarettir. Ancak siz her ihtimale karşı sertifikayı kontrol etmeyi unutmayın.

E-ticaret Sitesi açmak isteyenler için : SSL Sertifikası almak için neler gereklidir ?

Ssl sertifikasını Türkiye’de genellikle hosting firmaları satarlar. Ssl sertifikasını sitenize uygulamak için ayrıca bir adet statik ip adresine de sahip olmanız gerekiyor. Çünkü ssl sertifikanız sizi ip adresinizden tanır ve güvenliğinizi sağlar. Yurtdışında godaddy.com , verisign.com gibi firmalardan temin edebilirsiniz..

Artık internetten alışveriş yapmak eskisine oranla çok daha güvenli. Bu yüzden dediğimiz kriterlere uyan web sitelerinden rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz…

İyi Alışverişler


6 Yorum

  1. “kredi kartını internete vermek” çok cesaret isteyen bir işti ancak zamanla bu gibi bilgilerin tüketicileri daha cesaretli hale getireceği çok açık bu yüzden size teşekkür ederim, başarılarınızın devamını dilerim..

  2. Ahmet Kilic

    Guven cok cok onemli bence. Ya sitenin sahibi sadece kredi karti numarasi toplamak amaciyla bu isi yapiyorsa ne olacak? (dogru imis gibi gorunen siteler ile) yada kredi karti numaralarini 3. kisilere sizdiriyorsa ve bir problem oldugunda hackerler siteye dadanmisla isin icinden siyrilip cikabiliyorsa???. Turkiyede bu konulari takip eden bir yapi varmi???. eger cevap evet ise alisveris zaten guvenlidir. Bence yok cunku 100bin kisinin kredi karti numarasini kopyalamak o kadarda basit olmazdi. (gecenlerde yakalanan cete ve gazetede olan haber) demekki adam sitesine her ugrayan musterinin kredi kartini kopyalamis. Peki nereye ve nasil guvenecegiz?. Garantor kim olacak?

  3. Yazımızda belirttiğimiz gibi e-ticaret sitesi sanal pos için ssl sertifikası bulundurmak zorundadır. Sanal pos olan sitelerde alışveriş yaparken ürününüz gönderilmez, fazla para çekilme gibi durumlarda siz bankayla görüştükten sonra paranız iade edilir ve de site ile banka mahkemede hesaplaşırlar. Bu yüzden ssl sertifikası olan sitelerde dolandırıcılık yapmak kesinlikle sitenin aleyhine olacaktır. Kullanıcıların da kriterlere uygun sitelerden alışveriş yapmaları daha iyi olacaktır

  4. size çok teşekkür ediyorum bu şekilde bilgilendirdiğiniz için.. öncelikle durumu anlatiyimki herkesin bilgisi olsun.. ben bi saat bakıyorum internet sitelerinden saatin ortalama fiyatı 350tl civarında bir tek sitede 276tl ye buldum.. o sitenin ismini de veriyim sonuçta konumuz güvenlik bunu duyan arkadaslar oraya girmesinler.. http://www.saatpoint.com adlı alşveriş sitesi birçok siteye göre ucuz saat satıyor.. sizin dediginiz gibi anasayfada ssl logosuna tıklamaya çalştım ancak tıklanmıyordu.. sonra alışveriş yapar gibi yapıp saçma bilgiler verdim ve gördümki birçok alışveriş sitesinde ad soyad bölümü geldiginde bile https: olarak degisio adres çbugu.. yani güvenli ama saatpoint.com adlı sitede kredi kartı yazdıgımz sayfaya geliorsun hala http: olarak duruyor.. ve altta kilit simgesi çıkmıyor.. sizce bu siteden alışveriş yapmalımıyım??

Yorumunla değer kat...


Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Facebook Reklamları Google Analytics Sertifikalı İş Ortağı

Dijital Pazarlamanın Sırları!


Haftalık e-bültenimize ücretsiz üye olun, tüm internet reklamcılığı, online pazarlama içerikleri ile birlikte, yeni dijital pazarlama ürünleri her hafta e-postanıza gelsin! Ayrıca Google Reklam Kılavuzu E-Kitabını da ücretsiz indirin!

E-Bültene Abone Olun